• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kongres FDI na celowniku studentów i młodych lekarzy dentystów

ms
26-08-2016, 08:28
Kongres FDI na celowniku studentów i młodych lekarzy dentystów Ivo Domagała, prezydent PTSS (foto: archiwum)
FDI w Poznaniu to także czas Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego International Association of Dental Students, a także Young Dentist Worldwide. Czy wydarzenia te są do pogodzenia, czy aby będą współbrzmieć?

infoDENT24.pl: Czy niewątpliwie duże wydarzenie, jakim jest Kongres FDI, nie powoduje rozdwojenia jaźni? Z jednej strony współorganizujesz 63. edycję Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego International Association of Dental Students oraz Young Dentist Worldwide, z drugiej pomagasz przy dopięciu szczegółów „dorosłej” edycji?
Ivo Domagała, prezydent PTSS: Jest to na pewno ciekawe, choć niełatwe wyzwanie. To gigantyczny zastrzyk doświadczenia, w tym nietuzinkowa możliwość nawiązania nowych, wartościowych znajomości.

FDI jest olbrzymim wydarzeniem, w którym powinien uczestniczyć każdy polski lekarz dentysta. Prawdopodobnie za naszego życia nie będziemy mieć drugiej szansy uczestniczenia w FDI odbywającym się w Polsce, dlatego tym bardziej nie powinniśmy przegapić takiej okazji.

Nie musimy jechać na drugi koniec świata, aby uczestniczyć w dorocznym święcie stomatologii. Myślę, że FDI można porównać do EURO 2012, które było również unikatową okazją dla Polaków do uczestniczenia w wydarzeniu, które nie prędko powtórzy się w Polsce.

Kongres IADS i YDW jest również unikatowym wydarzeniem, zwłaszcza dla studentów i młodych lekarzy. Dzięki IADS adepci stomatologii mają szanse zdobycia dodatkowej wiedzy oraz uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących Kongresowi IADS i YDW.

infoDENT24.pl: Jak będzie wyglądał Kongres IADS oraz YDW?
Ivo Domagała: Kongres IADS I YDW opiera się na kilku głównych punktach. Najważniejszy, biorąc pod uwagę pracę obu organizacji, jest zjazd delegatów, w trakcie którego omawiane są bieżące sprawy towarzystwa oraz przedstawiane raporty z działalności za ubiegły rok. To wtedy odbywają się m.in. wybory do władz IADS.

Kolejnym niezmiennie ważnym punktem jest konkurs prac naukowych. Zgłoszeń jest dużo, więc w tym roku zapowiada się ciekawa rywalizacja. Do wygrania są między innymi staże w renomowanych zagranicznych klinikach stomatologicznych.

W ramach Kongresu odbędzie się również olimpiada stomatologiczna, w której wezmą udział trzyosobowe drużyny z 10 krajów.

Oprócz tego 6 września mamy przewidzianą własną sesję wykładową dla uczestników Kongresu IADS i YDW.

Oczywiście Kongres ma bardzo rozbudowany social program. Najsłynniejszym jego elementem jest tradycyjny Exchange Fair, w trakcie którego uczestnicy z różnych krajów przynoszą swoje narodowe specjały. Można spróbować wielu lokalnych rarytasów w jedną noc.

infoDENT24.pl: IADS oraz YDW wydają się tworzyć dobrze zintegrowane grupy. Czy są otwarte na nowych członków? Czy obie edycje Kongresów FDI traktujecie jako formę promocji waszych organizacji w tej części Europy?
Ivo Domagała: IADS i YDW jest otwarte na wszystkich, bardzo się cieszymy, że na każdym spotkaniu mamy możliwość poznać nowych przyjaciół. Atmosfera jest niepowtarzalna. Zawiązują się przyjaźnie, które potrafią przetrwać latami. Na nasze kongresy przyjeżdża nawet pewna grupa osób niezwiązana ze stomatologią, tylko po to, aby „naładować akumulatory”, spotkać niesamowitych ludzi, którzy ich inspirują.

SŁOWA KLUCZOWE
studenci stomatologii   Ivo Domagała   YDW   IADS   Kongres FDI   FDI_2016  

POLECAMY W SERWISACH