• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kongres FDI 2018: będzie dużo o dziecięcej stomatologii

smn
22-02-2018, 11:33
Kongres FDI 2018: będzie dużo o dziecięcej stomatologii Pedontolog prof. Ece Eden z Turcji wystąpi z dwoma wykładami w Buenos Aires na Światowym Kongresie Dentystycznym
Na Światowym Kongresie Stomatologicznym w Buenos Aires prof. Ece Eden, stomatolog dziecięcy z Ege University,  wygłosi dwa wykłady na temat zarządzania ostrym dyżurem stomatologicznym oraz prewencji wczesnodziecięcej próchnicy.

Dr Ece Eden z Department of Pedodontics na Ege University w Turcji udzieliła wywiadu portalowi fdi.com, w którym poruszyła wiele ważnych kwestii w stomatologii dziecięcej.

fdi.com: Czy stomatolodzy robią wystarczająco dużo, by edukować pacjentów?
Dr Ece Eden: Mamy dość dowodów naukowych, jasno wykazujących, że próchnicy można uniknąć. Niestety, tylko część tej wiedzy trafia do praktykujących dentystów i niewielu lekarzy stara się wskazywać zasady zapobiegania procesowi próchnicowemu swoim pacjentom. Stomatolodzy na całym świecie leczą głównie objawy chorób jamy ustnej, a nie próbują pracować nad przyczynami problemów. Profilaktyka to kamień milowy do skutecznego leczenia pacjentów w każdym wieku. Jako dentyści ponosimy odpowiedzialność za ochronę zdrowia jamy ustnej, która jest przecież bardzo ważnym ogniwem zdrowia ogólnego.

fdi.com: Wczesnodziecięca próchnica jest problemem globalnym. W jaki sposób rodzice mogą zapobiegać tej chorobie u dzieci?
Jak wszyscy wiemy, próchnicy nie uznaje się już za chorobę  zakaźną, ale raczej przyjmuje się, że jest to wynik procesów bakteryjnych będących konsekwencją trybu życia. Stąd właśnie rodzina gra niezwykle ważną rolę w ochronie dziecka przed próchnicą. Czynniki ryzyka próchnicy to m.in. stan zdrowia jamy ustnej innych członków rodziny, tryb życia oraz dieta - a za to odpowiedzialność spada na rodzinę, w której wychowuje się dziecko.

Do wczesnego zakażenia próchnicotwórczymi bakteriami może dojść podczas wymiany śliny - korzystania z naczyń i sztućców dziecka, czy "czyszczenia" smoczka przez wkładanie go do ust przez opiekuna. Dentysta może mówić o ryzykownych zachowaniach  i wskazywać właściwe zwyczaje oraz odpowiednie sposoby przestrzegania higieny jamy ustnej. 

fdi.com: Czym powinni się kierować dentyści lecząc urazy stomatologiczne? 
Dzieciom szczególnie często przytrafiają się urazy jamy ustnej, które mogą mieć olbrzymi wpływ na jakość życia przez wiele lat. Stąd nasza rola, by te urazowe uszkodzenia zębów leczyć najszybciej jak to możliwe, by uwolnić dziecko od bólu. 

Uraz może obejmować twarde tkanki, ozębną, miazgę zęba, a także tkanki miękkie twarzy. Właściwa diagnoza obrażeń gra podstawową rolę w wyborze skutecznej metody leczenia.  Lekarz powinien dobrze rozumieć dynamikę procesów gojenia. Każdy uraz jest wyjątkowy, więc dentysta musi mieć dużą wiedzę, by prawidłowo postawić diagnozę, aby odpowiednio szybko zacząć leczenie.

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   FDI   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH