PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Komórki macierzyste przydatne w terapiach z odbudową kości w obrębie głowy

28-09-2012, 04:51
Komórki macierzyste przydatne w terapiach z odbudową kości w obrębie głowy (foto:Wikipedia)
Komórki macierzyste przydatne w terapiach z odbudową kości w obrębie głowy (foto:Wikipedia)
Naukowcy z Michigan udowodnili, że użycie komórek macierzystych przy odbudowie tkanek w obrębie twarzoczaszki (głównie kości przed zabiegiem implantacji) jest szybszą, skuteczniejszą i mniej inwazyjną metodą w porównaniu z tradycyjną regeneracją tkanek. To pierwsze tego typu badanie na ludziach.

W badaniu wzięło udział 24 pacjentów, którzy wymagali odbudowy kości żuchwy po ekstrakcji zęba. U części z nich stosowano tradycyjną metodę sterowanej regeneracji kości. Pozostali pacjenci poddani byli eksperymentalnej terapii z użyciem komórek naprawiających tkanki nazywanych ixmyelocel-T. Komórki były pobrane ze szpiku kości biodrowej. Po sześciu i dwunastu tygodniach wszczepiono pacjentom implanty. Okazało się, że ci, u których stosowano terapię komórkami macierzystymi mieli większą gęstość kości i szybszą jej regenerację w porównaniu do starej metody.

Autorzy badania opisują, że  metoda będzie mogła być stosowana przy dużych defektach - po urazach i w przypadku wad wrodzonych, które wymagają regeneracji różnych tkanek (kości, skóry i dziąseł). Główną zaletą stosowania komórek macierzystych jest wykorzystanie tkanek własnych pacjenta, co eliminuje problem niezgodności tkankowej.

Naukowcy szacują, że od upowszechnienia tej terapii dzieli nas 5-10 lat. Następnym krokiem przybliżającym nas do tego momentu będzie przeprowadzenie większej liczby badań klinicznych na przypadkach bardziej rozległych defektów i na większej liczbie pacjentów.

Opracował lek. dent. Bartosz Stańczyk

Źródło: Kaigler D, Pagni G, Park CH, Braun T, Holman LA, Yi E, Tarle SA, Bartel RL, Giannobile WV. StemCellTherapyforCraniofacialBoneRegeneration: ARandomized, Controlled, FeasibilityTrial. Cell Transplant. 2012 Jul 5. [Epub ahead of print] PubMed PMID: 22776413.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   komórki macierzyste   ixmyelocel-T   Studia  

POLECAMY W SERWISACH