PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejne wyróżnienia dla twórców kompozytu kościozastępczego

UM Lublin/katkiel
01-04-2014, 12:26
Kolejne wyróżnienia dla twórców kompozytu kościozastępczego Kolejne wyróżnienia dla twórców kompozytu kościozastępczego (źródło: UM Lublin)
Grand Prix Europejskiej Izby Wynalazców Francuskich, Złoty Medal z wyróżnieniem dla wynalazców, medal Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, a teraz Nagroda „Renoma Roku 2013” – te wszystkie wyróżnienia to sukces prof. Grażyny Ginalskiej i jej zespołu przyznane za odkrycie kompozytu kościozastępczego.

Laurów jest jeszcze więcej, ponieważ prof. Grażyna Ginalska, już samodzielnie, została laureatką plebiscytu „Kobieta na medal" zorganizowanego przez „Gazetę Wyborczą".

Nagroda „Renoma Roku 2013" magazynu „Prestiż - relacje gospodarcze" została przyznana dla prof. Grażyny Ginalskiej i zespołu w kategorii „Wynalazca". Wynalazczynie były rekomendowane do nagrody przez Marszałka Województwa Lubelskiego.

W składzie zespołu prof. Ginalskiej są: dr Anna Belcarz z Katedry Biochemii i Biotechnologii UM w Lublinie oraz prof. dr hab. Anna Ślósarczyk i mgr Zofia Paszkiewicz z AGH w Krakowie.

Przypomnijmy, że badania nad modyfikacją hydroksyapatytu i uplastycznieniem materiału, trwały co najmniej 10 lat.
Sukces możliwy był m.in. dzięki specjalnemu granulatowi hydroksyapatytowemu, na bazie którego stworzono unikatowy materiał. Granulat powstał w zespole naukowców z Instytutu Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. Zasadniczą zaletą polskiego kompozytu jest znakomita podatność na sterylizację. Ważne, że możliwe jest nasączanie materiału zarówno substancjami antybakteryjnymi, jak i czynnikami wzrostowymi.

Materiał ten może być nieoceniony w stomatologii chociażby jako podkład wypełniający zębodół, na którym osadzano by implanty.
Początki są obiecujące. Kompozyt z powodzeniem był już stosowany przy operacjach stomatologicznych zwierząt. O zaletach sztucznej kości przekonują się już pierwsi pacjenci, którym wszczepiono unikatowy implant.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH