• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Katarzyna Ostaszewska (Prima-Dent): jak nie dopuścić do rozwoju dentofobii u dzieci

ms
29-07-2014, 11:44
Katarzyna Ostaszewska (Prima-Dent): jak nie dopuścić do rozwoju dentofobii u dzieci Katarzyna Ostaszewska Prima-Dent jak walczyć z dentofobią u dzieci (foto: Prima - Dent)
Lekarz dentysta Katarzyna Ostaszewska, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii" z warszawskiej kliniki Prima-Dent, podaje podstawowe zasady, których przestrzeganie sprawi, że dzieci z ochotą będą chodzić na wizyty stomatologiczne. Większość uwag dotyczy zachowań rodziców i możliwości efektywnego wpływania na postawę dzieci. Niektóre wskazówki mogą być istotne dla lekarzy dentystów, którzy nie odżegnują się od leczenia najmłodszych.

Wzbudź zaufanie, okaż profesjonalizm

Rodzic powinien bezgranicznie ufać dentyście, któremu powierza swoje dziecko. Dobry stomatolog cechuje się profesjonalizmem, delikatnością i przede wszystkim przyjaznym podejściem. Ważne, aby odpowiadał na wszystkie pytania rodzica oraz małego pacjenta.

Namawiaj rodziców do wczesnych wizyt

Pierwsza wizyta - powinna odbyć się najpóźniej około 6 miesiąca życia dziecka, gdy zaczyna się ząbkowanie.

Realizuj wizyty adaptacyjne

O ile wizyty dentystyczne w wieku niemowlęcym zostały pominięte, należy przyjąć malucha na wizytę adaptacyjną. Podczas takiego spotkania w formie zabawy można zapoznać dziecko z tajemnicami gabinetu stomatologicznego oraz podstawowymi zasadami dbania o jamę ustną.

Namawiaj rodziców, aby dali dobry przykład dzieciom

Warto, aby rodzice na własnym przykładzie pokazali dziecku, że leczenie może być bezstresowe, a reakcje pacjenta pozytywne (dobrze gdy dziecko może obserwować pracę dentysty leczącego rodzica).

Przypominaj rodzicom o zasadności wspólnego dbania o higienę jamy ustnej

Przynajmniej rano i wieczorem warto umyć wspólnie z dzieckiem zęby. Można robić to w formie zabawy, koniecznie z użyciem nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Zaszczepi to w maluchu dobre zwyczaje związane z higieną jamy ustnej.

Instruuj rodziców, aby nie straszyli dzieci

Nie można straszyć dziecka opowieściami o borowaniu, czy wyrywaniu zębów. Najgorsze co można zrobić to mówić przy najmłodszych o swoich złych doświadczeniach ze stomatologią. Wpływa to bardzo na wyobraźnię malucha, a ta jest nieograniczona. O wizycie u dentysty zawsze należy wypowiadać się pozytywnie.

Nie lekceważ znieczulenia

O ile ząbek będzie wymagał inwazyjnego leczenia, warto zrobić zabieg ze znieczuleniem. Jest to zupełnie bezpieczne i uchroni pociechę przed nieprzyjemnymi odczuciami, które mogą być traumą na resztę życia.

Wskaż na zasadność zabawy w dentystę

Wyleczenie misiów i lalek również jest dobrym sposobem na zniwelowanie stresu stomatologicznego. Patyczek, latarka i dziecięcy fotelik w zupełności wystarczą, aby brzdąc przeniósł się do gabinetu, w którym to on jest doktorem. Po takich zabawach wyjście do dentysty nie będzie problemem a przygodą.

Nagradzaj za pozytywne zachowania

Niektóre kliniki mają tzw. dentusiowe gabinety. Oferują one kolekcjonowanie maskotek, które dziecko otrzymuje po każdej z wizyt. Malec wiedząc, że ma do zebrania całą kolekcję zabawek, chętniej przychodzi na kolejną kontrolę. Można także uzgodnić przekazanie dziecku po leczeniu wcześniej zakupionej przez rodzica nagrody (maskotka, książka).

POLECAMY W SERWISACH