PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kandydaci na dentystów wciąż patrzą na Ukrainę

ms
14-04-2015, 10:15
Kandydaci na dentystów wciąż patrzą na Ukrainę Po dyplom lekarza dentysty na Ukrainę (foto: freedigitalphotos)
Zagrożenie wojną nie wpłynęło na zmniejszenie zainteresowanie Polaków studiowaniem stomatologii na Ukrainie. W 2012 r. o uznanie dyplomu w Polsce starało się 70 osób, w 2013 r. 148, a w 2014 r. - 185, w tym 91 - na kierunku lekarskim, 92 - na kierunku lekarsko - dentystycznym i 2 - na kierunku farmaceutycznym.

Na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym studiuje 100 Polaków, na uczelni w Iwano-Frankiwsku - 40. Studia medyczne na Ukrainie kosztują od 3 do 4,6 tys. USD za rok. Cena zależy od języka, w którym prowadzone są zajęcia. Najdrożej kosztuje nauczanie w języku angielskim, najtaniej ukraińskim i rosyjskim. Rekrutacja jest bardzo przyjazna maturzystom, a same studia przebiegają w mało stresującej atmosferze.

Na ukraińskich uczelniach jest system modułowy. Do modułu można być dopuszczonym bądź nie. Decydują o tym obecności. Na poprawkę trzeba umówić się indywidualnie z wykładowcą. Można poprawiać, dopóki przedmiot jest kontynuowany. Na Ukrainie raczej trudno o skreślenie z listy studentów. Relegowanie ze studiów należy do rzadkości, chyba że student nie chodzi na zajęcia, wtedy może mieć problem z odrobieniem zajęć i jest taka możliwość, że zostanie skreślony z listy studentów.

Poziom nauczania na studiach medycznych na Ukrainie nie imponuje. Jeśli nie ma się ambicji i motywacji, można je ukończyć z niewielką wiedzą. O ile jednak grupa trafi na wymagającego wykładowcę, trzeba się zdecydowanie więcej uczyć. Są jednak przedmioty, w których oceny dostaje się za bardzo podstawową wiedzę. Jeśli więc ktoś chce być przeciętnym stomatologiem, to nie musi od siebie zbyt wiele wymagać, uczyć się tylko tyle, ile potrzeba.

Więcej:biznes.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH