PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jawność pytań egzaminacyjnych: CEM czeka na decyzję ministra zdrowia

ms
28-09-2016, 11:19
Jawność pytań egzaminacyjnych: CEM czeka na decyzję ministra zdrowia Posłanka Joanna Mucha (foto: Fotolia/PTWP)
Joanna Mucha przyznaje, że CEM odmawia ujawnienia pytań, ale…. - Z informacji jakie uzyskałam telefonicznie dzwoniąc do CEM wynika, że Centrum czeka na decyzję ministra zdrowia w tej sprawie – dodaje posłanka.

Joanna Mucha zadaje ministrowi zdrowia cztery pytania. Chce wiedzieć:
- na jakich zasadach CEM będzie publikowało lub udostępniało pytania i odpowiedzi z ubiegłych egzaminów;
- kiedy Centrum Egzaminów Medycznych opublikuje pytania wraz z odpowiedziami z ubiegłych egzaminów;
- jakie kroki powinna poczynić osoba, która jest zainteresowana wglądem w ocenę swojego arkusza egzaminacyjnego;
- czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje wymianę urządzeń sprawdzających testy egzaminacyjne na urządzenia potrafiące odczytać odpowiedzi zaznaczane długopisem.

W ocenie Joanny Muchy odmowa publikacji pytań jest sprzeczna z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonego 7 czerwca 2016 r. TK stwierdził, że:

Publiczny dostęp do testów z egzaminów, które już się odbyły, nie wkracza w wolność i prawa innych osób i podmiotów gospodarczych, nie zagraża też porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu lub ważnemu interesowi gospodarczemu państwa.

Trybunał potwierdził zastrzeżenia Naczelnej Rady Lekarskiej co do naruszania prawa do informacji publicznej zagwarantowanej w art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji.

Joanna Mucha nie ma wątpliwości, że publikacja pytań z wcześniejszych egzaminów niewątpliwie podniesie w opinii publicznej ocenę transparentności przeprowadzanych egzaminów. Twierdzi ona: lekarz, lekarz dentysta po przystąpieniu do egzaminu powinien mieć prawo wglądu w swoją kartę egzaminacyjną, treść pytań i udzielonych odpowiedzi, tak, aby nie miał żadnych wątpliwości, na które pytania odpowiedział prawidłowo, a gdzie popełnił błędy.

Posłanka wyjaśnia, że to ustawodawca zauważył problem wkroczenia w prawo do informacji i przewidział wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach. Wejście ich w życie zostało przesunięte na 1 maja 2017 r. TK nie widzi podstaw do utrzymywania zakwestionowanych przepisów w systemie prawa, w tym do utraty ich mocy obowiązującej na podstawie art. 190 ust. 3 konstytucji.

Autorka interpelacji poselskiej informuje, że początkowo CEM odmawiało ujawnienia pytań ze względu na brak publikacji wyroku TK. Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 16 sierpnia 2016 r. - Z informacji jakie uzyskałam telefonicznie dzwoniąc do CEM wynika, że instytucja ta czeka na decyzję ministra zdrowia w tej sprawie (stanowisko ministra zdrowia tutaj) – dodaje posłanka.

Joanna Mucha porusza jeszcze jedno kwestię, którą naświetla tak.

Duże wątpliwości środowiska lekarskiego budzi fakt, że odpowiedzi w formularzach zaznaczane są ołówkiem. Aby uniknąć podejrzeń o nieuczciwe ocenianie prac egzaminacyjnych osoby zainteresowane sugerują wymianę sprzętu sprawdzającego testy egzaminacyjne. Obecnie używane czytniki optyczne odczytują wyłącznie odpowiedzi zaznaczane ołówkiem. Dziś ogólnodostępne są urządzenia potrafiące odczytać odpowiedzi zaznaczane długopisem. Takim przykładem są urządzenia w kolekturach Totalizatora Sportowego, czy też urządzenia używane do sprawdzania testów gimnazjalnych czy matur.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Joanna Mucha   LDEK   CEM  

POLECAMY W SERWISACH