• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jakub Łada (PTSS): rekordowe zainteresowanie studiami we Wrocławiu? Nie jestem zaskoczony

ŁS
21-07-2014, 09:32
Jakub Łada (PTSS): rekordowe zainteresowanie studiami we Wrocławiu? Nie jestem zaskoczony Redukcja czasu kształcenia, nowe zasady rekrutacji oraz potencjalnie wysokie zarobki - to zdaniem Jakuba Łady, główne powody ogromnego zainteresowania studiami stomatologicznymi (fot. archiwum prywatne)
Kierunki stomatologiczne są hitem tegorocznej rekrutacji. Kandydatów na lekarzy dentystów jest wielu, choć w środowisku lekarskim głośno mówi się o nasyceniu rynku. - Jak widać, nie zniechęca to maturzystów do aplikowania na studia lekarsko-dentystyczne. Może to wynikać z kilku aspektów – komentuje lek. dent. Jakub Łada, prezydent Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii.

Rynek stomatologiczny w Polsce jest mocno nasycony. Kształconych jest dużo więcej lekarzy dentystów niż potrzeba. Zauważalne jest to przede wszystkim w miastach uniwersyteckich, w których część absolwentów uczelni medycznych decyduje się pozostać i rozpocząć karierę zawodową. Jak widać, nie zniechęca to maturzystów do aplikowania na studia lekarsko-dentystyczne, nawet jest ich coraz więcej. Może to wynikać z kilku aspektów.

Czytaj także:

Wszyscy chcą być dentystami 

Jednym z argumentów jest zredukowanie ścieżki kształcenia. W rezultacie student otrzymuje pełne prawo wykonywania zawodu po 5 latach a nie po 6, jak było do tej pory (5 lat studiów i 1 rok stażu podyplomowego).

Ponadto, na niektórych uczelniach medycznych, w procesie rekrutacyjnym na kierunek lekarsko-dentystyczny matematyka jest przedmiotem, który jest brany pod uwagę alternatywnie z fizyką.

Równie istotny jest aspekt finansowy. Z ankiety portalu infoDENT24.pl, PTSS i BAD pt. „Pierwszy krok w biznesie" przeprowadzanej wśród studentów stomatologii oraz młodych lekarzy wynika, iż absolwenci stomatologii liczą na wysokie zarobki (11-20 tys. zł - 44,3 pro. ankietowanych, 21-40 tys. zł - 26 proc. ankietowanych). Oprócz tego, ukończenie studiów stomatologicznych daje niemalże gwarancję znalezienia pracy.

Rekordowa frekwencja podczas rekrutacji na kierunek lekarsko-dentystyczny we Wrocławiu wcale mnie nie dziwi. Jako absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mogę śmiało przyznać, iż zarówno Wrocław jak i sama uczelnia są bardzo prostudenckie. Student czuje, że jest dobrze kształcony i, że jest pod opieką świetnych specjalistów - wykładowców, asystentów.

Nie bez znaczenia pozostaje również postawa absolwentów UM we Wrocławiu w trakcie Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEK). W ostatnich dwóch sesjach egzaminacyjnych (wrzesień 2013, luty 2014) spośród absolwentów zdających LDEK po raz pierwszy, UM we Wrocławiu zajmował czołowe miejsca (kolejno 3. i 1. miejsce).

Nie wolno zapominać także o wrocławskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, które jest jednym z najprężniej działających w Polsce. Corocznie organizuje konferencje stomatologiczne o randze zarówno ogólnopolskiej, jak również międzynarodowej. W konferencjach bierze udział każdorazowo ok. 1000 uczestników. Ponadto, organizując dużą liczbę szkoleń praktycznych, PTSS Wrocław umożliwia doskonalenie umiejętności praktycznych studentom Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W mojej opinii nie uszło to uwadze tegorocznym maturzystom aplikującym na stomatologię do Wrocławia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH