PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jakub Łada (PTSS): ograniczmy liczbę studentów stomatologii

infoDENT24.pl
17-12-2014, 08:10
Jakub Łada (PTSS): ograniczmy liczbę studentów stomatologii Lek. dent. Jakub Łada (fot. infoDENT24.pl)
- Rynek stomatologiczny w Polsce jest mocno nasycony. Kształconych jest za dużo lekarzy dentystów w stosunku do zapotrzebowania. To zdecydowanie nie ułatwia absolwentom wydziałów lekarsko-dentystycznych dobrego startu zawodowego, gdyż muszą zmagać się z ogromną konkurencją, nie wspominając o braku doświadczenia - uważa lek. dent. Jakub Łada, prezydent Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. To komentarz do wyników badania ankietowego pt. „Trudne początki, czyli dentyści na progu kariery”, przeprowadzonego przez portal infoDENT24.pl, PTSS orad Be Active Dentist.

Proces ten szczególnie jest widoczny w miastach uniwersyteckich, w których część młodych lekarzy decyduje się pozostać i rozpocząć pracę w zawodzie. W mniejszych miejscowościach, nie jest to aż tak widoczne.

Czytaj także: Młodzi dentyści 2014: jest nas zbyt dużo, chcemy stażu i szerszego dostępu do specjalizacji (wyniki ankiety)

Uważam, że jedynym sensownym sposobem na zmniejszenie liczby kształconych stomatologów byłoby ograniczenie przez państwo liczby miejsc na kierunku lekarsko - dentystycznym. Natomiast umożliwienie uczelniom niepublicznym prowadzenia nauczania z zakresu stomatologii może tylko zwiększyć skalę problemu.

Z ograniczenia liczby studentów stomatologii płyną korzyści. Największą z nich jest podniesienie poziomu kształcenia. Studenci pracowaliby w mniejszych grupach, co pozwoliłoby na styczność z większą liczbą przypadków w trakcie pracy z pacjentem.

Opinia, że liczba lekarzy dentystów nie zaspokaja obecnych potrzeb społecznych jest w mojej ocenie nieuzasadniona. Wynika to raczej z ograniczeń NFZ lub też z faktu, iż większość absolwentów rozpoczyna pracę w zawodzie w mieście uniwersyteckim, rezygnując z powrotu do mniejszego miasta bądź wsi, gdzie zapotrzebowanie na świadczenia stomatologiczne jest znacznie większe.
Natomiast czasowe zaprzestanie rekrutacji na studia stomatologiczne jest niedopuszczalne. Taki krok mógłby doprowadzić do zachwiania stabilności rozwoju stomatologii w Polsce.

Corocznie, na uniwersytetach medycznych w Polsce kończy naukę około 700-900 przyszłych stomatologów. Pojawia się pytanie, czy chcemy mieć dużo dentystów, czy też chcemy mieć ich mniej lecz lepiej wykształconych?

POLECAMY W SERWISACH