PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaka kombinacja leków do znieczulenia przy ekstrakcji zębów mądrości?

14-10-2012, 10:37
Jaka kombinacja leków do znieczulenia przy ekstrakcji zębów mądrości? (źródło: sxc.hu)
Jaka kombinacja leków do znieczulenia przy ekstrakcji zębów mądrości? (źródło: sxc.hu)
W czasopiśmie Anesthesia Progress ukazało się badanie, porównujące skuteczność dwóch kombinacji środków znieczulających stosowanych w przypadku zabiegu usuwania trzecich trzonowców.

Naukowcy uwżają, że idealne znieczulenie powinno być skuteczne czyli działać możliwie szybko od podania i możliwie najkrócej od zakończenia zabiegu. Postanowili więc porównać dwie kombinacje leków na grupie 37 pacjentów. Ci z grupy kontrolnej otrzymali przed zabiegiem ciągły dożylny wlew propofolu i remifentanylu, natomiast pacjenci z grupy doświadczalnej wlew z propofolu i ketaminy.

Badanie było podwójnie zaślepione. U pacjentów zastosowano monitoring układu oddechowego, częstości akcji serca, oraz stabilności ciśnienia krwi.

Naukowcy chcieli określić dokładny czas rozpoczęcie działania znieczulenia (od momentu podania) oraz czas powrotu pacjenta do pełnej sprawności po zabiegu.

Dodatkowo po badaniu pytano pacjentów o zadowolenie z podanego znieczulenia.

Wyniki

Badanie udowodniło, że czas znieczulenia pacjentów kombinacją propofolu i ketaminy wyniósł 13,6 minuty a  propofolem i remifentanylem 7,1 minuty.

Podobne różnice zauważono w przypadku powrotu pacjenta do pełnej sprawności. Pacjenci znieczuleni propofolem i ketaminą, nie odczuwali skutków sedacji dopiero po 42,9 minutach, pacjenci znieczuleni remifentanylem po 24,5 minutach.

Monitoring pacjentów wykazał zwiększenie częstości akcji serca u osób znieczulonych ketaminą.

Nie odnotowano natomiast różnicy w zadowoleniu ze znieczulenia w obu grupach pacjentów.

Wniosek

Naukowcy udowodnili, że kombinacja propofolu i remifentanylu jest skuteczniejsza w przypadku chirurgii zębów mądrości, nie zapominają jednak, że jest to rozwiązanie droższe

Źródło:

Allen Press Publishing Services. "Anesthetic combination provides a more rapid recovery after oral surgery." ScienceDaily, 11 Oct. 2012. Web. 14 Oct. 2012.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH