PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak współpracować z rodzicami małych pacjentów

ms
17-12-2015, 08:12
Jak współpracować z rodzicami małych pacjentów Czyszczenie aparatu
Stała opieka stomatologiczna i towarzysząca jej dobra współpraca z rodzicami młodych pacjentów pozwalają na wczesne wykrywanie wad zgryzu – przypomina lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

- Rodzice zbyt późno zauważają nieprawidłowości zgryzu u dziecka. Nie wiedzą, że złe układanie dzieci do snu, ssanie smoczka, czy też przygryzanie warg przez dzieci mogą prowadzić do problemów z uzębieniem. Powodzenie w leczeniu w olbrzymim stopniu zależy od współpracy z rodzicami. Jasno przedstawione zalecenia i konsekwencje ich nieprzestrzegania mobilizują rodziców do dbania o zachowania prozdrowotne u dziecka” - zaznacza Przemysław Uliasz. Zadaniem stomatologa jest więc przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z rodzicami oraz wyeliminowanie złych nawyków.

Pierwsza konsultacja ortodontyczna
Inauguracyjna wizyta u ortodonty powinna być spotkaniem o charakterze konsultacyjnym.
Dentysta powinien:
- wykonać przegląd uzębienia małego pacjenta;
-  zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości;
- wyjaśnić je rodzicom malucha;
- poinformować opiekunów o możliwych formach leczenia;
- uświadomić rodzicom, że skuteczne leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, a im wcześniej podjęte, potrwa krócej i będzie mniej kosztowne.

- Proces leczenia ortodontycznego powinien trwać odpowiednio długo, żeby mogła nastąpić należyta przebudowa kości. Zbyt szybkie przesuwanie zębów może skutkować ich rozchwianiem, obumarciem, a nawet utratą. Warto podkreślić, że podczas procesu przesuwania zębów pacjent może czuć delikatny dyskomfort, a nawet niewielki ból. W przypadku nasilających się dolegliwości należy, koniecznie zgłosić się ponownie do ortodonty - tłumaczy Przemysław Uliasz z warszawskiej sieci Prima-Dent.

Różnorodność aparatów ortodontycznych
Jak wiadomo, zdiagnozowane nieprawidłowości można leczyć przy użyciu aparatu ruchomego lub stałego. Jeśli wada jest niewielka, wystarczy zastosować aparat z ograniczoną funkcją, który pomoże przesunąć zęby na właściwe miejsce. Proces ten jest zdecydowanie krótszy i wymaga mniejszych nakładów finansowych. W niektórych przypadkach, u małych dzieci możliwe jest wyleczenie wady rozwijającej się już w stanie początkowym, na przykład poprzez zastosowanie płytki przedsionkowej. Jej koszt wynosi 60 zł. Jest to duża oszczędność finansowa, gdyż rozwój takiej wady wiązałby się z koniecznością długotrwałego leczenia aparatem stałym i generował wydatki w granicach 20 tys. zł.

Tymczasem w przypadku dużych wad zgryzu, może pojawić się konieczność założenia aparatu stałego, a nawet usunięcia niektórych zębów. - Czas noszenia stałego aparatu określa dentysta na podstawie wady zgryzu i wieku pacjenta. Samowolne skrócenie tego okresu może skutkować powrotem zębów na poprzednie miejsca. W celu zachowania efektów leczenia, zaleca się stosowanie utrzymywaczy (retainerów), które chronią zęby przed przesuwaniem się i pozostawiają je w prawidłowej pozycji - tłumaczy Przemysław Uliasz.

POLECAMY W SERWISACH