PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Izrael: brakuje pieniędzy na studia stomatologiczne

ms
07-01-2015, 13:32
Izrael: brakuje pieniędzy na studia stomatologiczne W Izraelu mało studentów stomatologii (foto: sxc.hu)
W Izraelu kształci się zbyt mało studentów stomatologii. Dla wielu studia dentystyczne trwają zbyt długo i są zbyt kosztowne. Pomoc przychodzi z zagranicy.

Pod koniec XX wieku w Jerozolimie na Hebrew University-Hadassah School of Dental Medicine połowa studentów była mężczyznami. Teraz jest to zaledwie co piąty słuchacz tej uczelni. Dla wielu mężczyzn, myślących o studiach stomatologicznych, trwają one zbyt długo i są zbyt kosztowne. Znacznie lepsze perspektywy zarobkowania dają inne studia na uczelniach medycznych.

Za sześcioletnią naukę na wydziale stomatologicznym zapłacić trzeba ok. 300 tys. USD, to dwukrotnie więcej niż koszt studiów na wydziale lekarskim. Co prawda w Izraelu co roku ustalana jest liczba miejsc na studiach stomatologicznych, tak jak na każdych innych, za które znaczną część kosztów pokrywa państwo. Niezależnie od kierunku studiów, słuchacz płaci rocznie ok. 3 tys. USD, resztę pokrywa Council for Higher Education's Committee for Planning and Budgeting. Tym nie mniej w przypadku tak kosztownej nauki jak stomatologia, rząd nieskory jest do wydatkowania znaczących kwot związanych z procesem nauczania, tym bardziej, że stomatologia nie znajduje się czele listy medycznych zasobów, którymi szczególnie interesują się instytucje wojskowe.

Z publicznej kasy dokłada się także do leczenia pacjentów, którzy korzystają z usług studentów pracujących pod kierunkiem i nadzorem wykwalifikowanych dentystów - nauczycieli akademickich. Koszty sa duże, bo na usługi studentów pracują najlepiej wyposażone laboratoria i specjalistyczne pracownie. Uczący się zawodu stosują najlepsze materiały, a mimo to średni koszt wypełnienia realizowanego przez studenta nie przekracza 12 USD, a korony 160 USD. Na Hebrew University-Hadassah School of Dental Medicine pracują trzy kliniki z 19 stanowiskami, ale tylko na jedną zmianę, bo na bardziej intensywną aktywność nie ma pieniędzy.

Liczba osób studiujących na dwóch wydziałach stomatologicznych w Izraelu (0,77 osób na 100 tys. mieszkańców) odstaje od wskazań OECD (2,45 na 100 tys. mieszkańców). Liczba indeksów ma mniejsze znaczenie, gdyż znaczna część młodzieży wyjeżdża z Izraela na studia do państw arabskich oraz Europy Środkowej i Wschodniej. W rezultacie liczba dentystów pracujących w Izraelu (0,68 na 1 tys. mieszkańców) bliska jest standardom określonym przez OECD. Wskaźnik ten ostatnimi laty możliwy jest do osiągnięcia zważywszy, że wielu dentystów z terenów byłego ZSRR osiedliło się w Izraelu i tam pracuje.

Więcej: jpost.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH