• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty z natychmiastowym obciążeniem. Jeden błąd - przegrywasz cały mecz.

ms
16-10-2015, 08:04
Implanty z natychmiastowym obciążeniem. Jeden błąd - przegrywasz cały mecz. Implanty Global D (foto wszystkich implantów: Andrzej Bugajski)
Prof. Alain Simonpieri, osobowość w świecie implantów, guru w sprawach implantów z natychmiastowym obciążeniem, podczas „Global Tour”, cyklu spotkań z implantami Global D (Gdańsk, Warszawa i Kraków) wielokrotnie powtarzał, że dentysta implantolog nie może pozwolić sobie na najdrobniejszy nawet błąd. Jeden błąd i przegrywasz cały mecz – z uporem przekonywał profesor Wydziału Chirurgii Szczękowej Uniwersytetu im. Fryderyka II, Neapol (Włochy).

   Powszechnie uważa się, że przeżywalność implantów przy natychmiastowym obciążeniu, uzależniona jest wyłącznie od procesu osteointegracji. Powikłania estetyczne i protetyczne nie są uważane za niepowodzenie, podczas gdy szczególnie te drugie występują bardzo często. Prof. Alain Simonpieri wskazał na kilkanaście przyczyn, które mogą zniweczyć wysiłek implantologa. Oto kilka błędów, których trzeba się wystrzegać oraz wskazówek, które należałoby uwzględnić w leczeniu implantologicznym podejmowanym w szczególnie trudnych warunkach.

Uważaj na ogólny stan zdrowia pacjenta, to może być jedyna przyczyna porażki
Nie da się przecenić dokładnego określenia stanu zdrowia pacjenta przed implantacją. W mojej karierze zawodowej, wyznaczonej ponad siedmioma tysiącami wszczepionych implantów. Kilkuprocentowy odsetek nieudanych zabiegów w znakomitej większości wiązał się z niedostatecznym zwróceniem uwagi na czynniki ryzyka.

Nie wolno ignorować przede wszystkim nieustabilizowanej cukrzycy, powodującej utrudnioną osteointegrację, spowalniającą gojenie się ran. 

Analizujmy cholesterol. Ma on nie tylko wpływ na układ krążenia, ale oddziałuje bezpośrednio na układ kostny. Przy wysokim LDL komórki kostne gorzej rosną. Zatrzymanie osteoporozy w sposób pośredni poprawia stan uzębienia pacjenta. Zwykle osteoporoza dotyka pierwszych sześciu zębów w żuchwie. Tam gdzie kość jest najsłabsza i najcieńsza - najszybciej zanika.

Należy zwracać uwagę na optymalny poziom witaminy D3. Pacjenci z niedoborami tej witaminy narażeni są na zdecydowanie częstsze odrzuty implantów. Uzupełnianie ilości witaminy D3 w organizmie jest bardzo ważne.

Oczywiście nieodzowna jest najwyższa higiena jamy ustnej. Rozmowa o leczeniu implantologicznym powinna być poprzedzona wyeliminowaniem zapalenia dziąseł i przyzębia, zakończeniem leczenia próchnicy.

Czynnikiem zwiększonego ryzyka jest również palenie tytoniu. Nałóg ten wpływa na wzrost częstości występowania zapalenia tkanek okołowszczepowych, przewlekłego zapalenia błony śluzowej i wzrost resorpcji kości wokół implantu. Palacze narażeni są w większym stopniu na utratę kości brzeżnej, szczególnie w pierwszym roku od wszczepienia implantu.

To tylko część schorzeń i uwarunkowań, które należy przeanalizować przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego. Wiele poważnych chorób: osteoporoza, zaburzenia krzepnięcia krwi, AIDS - w zasadzie uniemożliwia wszczepianie implantów.

   Nie zaniedbuj precyzyjnego planowania leczenia implantoprotetycznego
Drobiazgowo odwzorująca warunki kliniczne, cyfrowo wspomagana, diagnostyka radiologiczna ma podstawowe znaczenie w planowaniu leczenia implantoprotetycznego. Systemy pozwalające na trójwymiarową wizualizację tkanek pomagają w planowaniu leczenia przy uwzględnieniu zarówno aspektów chirurgicznych, jak i protetycznych.

POLECAMY W SERWISACH