PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implantologia królową Kongresu FDI?

ms
02-09-2016, 08:01
Implantologia królową Kongresu FDI? Mariusz Duda - właściciel Duda Clinic, prezes PSI (foto: archiwum)
- Uporczywie „walczy się” o ząb, tracąc w tym czasie poziom kości pod przyszły implant. Obecnie zastąpienie niepełnowartościowego zęba za pomocą implantu jest standardem w leczeniu, a decyzja o usunięciu zęba powinna wynikać z wiedzy interdyscyplinarnej – przekonuje dr n. med. Mariusz Duda, prezydent PSI, jeden z wykładowców podczas Kongresu FDI w Poznaniu.

infoDENT24.pl: Implantologia to dziedzina stomatologii, która wyraźnie zaznaczy obecność w programie naukowym Kongresu FDI. Mówiąc wprost: jest z czego wybierać. To znak czasów? Można odnieść wrażenie, że mnogość tematów implantologicznych to sposób na sukces międzynarodowej konferencji.
Dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego: Implantologia nie tylko jest dziedziną, która bardzo szybko się rozwija, ale też przestała być zarezerwowana tylko dla najbardziej doświadczonych stomatologów. Zabiegi implantologiczne są oferowane w praktycznie każdym gabinecie, więc coraz większa liczba dentystów kształci się w tej dziedzinie ustawicznie. 

FDI jest kongresem interdyscyplinarnym, więc nic dziwnego, że implantologia jest godnie reprezentowana, ale nie posunąłbym się do twierdzenia, że mnogość tematów implantologicznych jest sposobem na zagwarantowanie sukcesu międzynarodowego kongresu. Gdyby jednak ta tematyka się nie pojawiła, myślę, że nie tylko ja byłbym bardzo rozczarowany programem.

infoDENT24.pl: Polscy lekarze dentyści, którzy chcą zdobywać szczyty we wstawianiu implantów często szkolą się poza granicami kraju. Czy Kongres FDI może pomóc w osiągnięciu wyżyn?
Dr n. med. Mariusz Duda: Każdy wykład, w którym bierze się udział, wnosi w zawodowe życie coś nowego, więc FDI, tak jak każda ważna konferencja, na pewno pomoże w zdobywaniu wiedzy od doświadczonych prelegentów.

Trzeba jednak pamiętać, że wykłady i teoria to dopiero początek, bo w gabinecie najbardziej liczy się doświadczenie, które zdobywa się w praktyce.

Oczywiście każdy musi od czegoś zacząć, trzeba posłuchać bardziej doświadczonych wykładowców, żeby zweryfikować to, co już się wie.

Kongres FDI, ze względu na zróżnicowaną tematykę i bardzo bogaty program, niewątpliwie przyczyni się do podniesienia poziomu edukacji w zakresie  tak zwanej szeroko pojętej stomatologii, a kursy zagraniczne zapewne nadal będą się cieszyły powodzeniem wśród adeptów implantologii niezależnie od tego, jakie konferencje zorganizujemy u siebie.

Warto jednak podkreślić, że coraz więcej bardzo dobrych kursów odbywa się w Polsce i nie zawsze to co jest droższe za granicą prezentuje równocześnie wyższy poziom merytoryczny. Polscy wykładowcy to naprawdę doświadczeni praktycy, którzy uczyli się od najlepszych i pod względem kształcenia nie możemy mieć kompleksów.

infoDENT24.pl: Podczas FDI 2016 Poznań skupi się Pan na omówieniu indywidualnych przypadków i udowodni, że implantologiczną porażkę można przekuć w sukces. To propozycja dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w implantologii? Czego ciekawego dowiedzą się słuchacze?
Dr n. med. Mariusz Duda: W implantologii najważniejsze jest planowanie i czasami do mojego gabinetu przychodzą pacjenci, których zabiegi nie były zaplanowane tak, jak powinno to być zrobione. Wtedy rzeczywiście ważne jest doświadczenie z zakresu implantologii. Podczas Curriculum Implantologii uczymy, żeby lekarz odpowiednio oceniał nie tylko warunki w ustach pacjenta, ale i swoje możliwości, bo o powikłania naprawdę nie jest trudno.

SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   Mariusz Duda   Duda Clinic   FDI_2016  

POLECAMY W SERWISACH