PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implantolog ze specjalizacją czy bez – podsumowanie dyskusji

ŁS
21-04-2015, 14:30
Implantolog ze specjalizacją czy bez – podsumowanie dyskusji W dyskusji wzięło udział w sumie kilkudziesięciu internautów. Najchętniej czytany news otrzymał ponad 100 "lajków" na FB (fot. Fotolia/PTWP)
Znacząca liczba komentarzy i „lajków" to dowód na to, że dyskusja o tym, czy do prawidłowego wykonywania procedur implantologicznych niezbędne jest posiadanie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej lub protetyki - budzi w środowisku wiele kontrowersji.

Zaczęło się niewinnie. W jednej z informacji prasowych nadesłanej do redakcji portalu infoDENT24.pl, dr hab. n. med. Piotr Majewski, założyciel Specjalistycznej Kliniki Implantologiczno - Stomatologicznej w Krakowie, stwierdził, że pacjenci powinni zwracać uwagę, czy lekarz wykonujący zabiegi implantologiczne ma dyplom specjalisty w danej dziedzinie stomatologii (specjalista chirurg stomatolog, protetyk).

- Uzyskanie takiego dyplomu to kilka lat ciężkiej pracy, których w żaden sposób nie można porównać do kilku jednodniowych szkoleń - przekonywał.

Kilka dni później podobną opinię wyraził prof. Mansur Rahnama, konsultant krajowy z chirurgii stomatologicznej.

- Stoję na stanowisku, że jedynie lekarze posiadający specjalizację z zakresu chirurgii stomatologicznej lub pokrewnej, mają odpowiednie przygotowanie do wykonywania tego rodzaju zabiegów. Sądzę, że ryzykownym ze strony lekarza jest podejmowanie się wykonywania tego rodzaju zabiegów bez posiadania odpowiedniego doświadczenia możliwego do zdobycia jedynie w trakcie odbywania specjalizacji, stwarzającej szeroką perspektywę spojrzenia na leczenie chirurgiczne i chirurgiczno-protetyczne pacjenta - przekonywał.

Dr hab. n. med. Katarzyna Grocholewicz, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej mówiła portalowi infoDENT24.pl, że odpowiedzialny lekarz nie powinien, opierając się tylko na umiejętnościach zdobytych podczas kursów, podejmować się wykonywania zabiegów implantacji.

- Uważam że zabiegi implantacji powinni przeprowadzać lekarze rzetelnie przygotowani w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, czyli lekarze po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego. Nie zapominajmy, że umieszczenie implantów to pierwszy etap leczenia implantoprotetycznego i niezwykle ważne jest precyzyjne zaplanowanie procedur chirurgicznych pod kątem przyszłej odbudowy protetycznej. Planowanie leczenia najlepiej, aby odbywało się wspólnie ze specjalistą protetyki stomatologicznej, który będzie prowadził dalsze leczenie - zaznaczała Katarzyna Grocholewicz.

Na ripostę czytelników nie trzeba było długo czekać. Liczne komentarze pojawiły się wraz z rozpoczęciem dyskusji. Większość komentatorów stanęła w opozycji do opinii dr Piotra Majewskiego, prof. Mansura Rahnamy i dr hab. Katarzyny Grocholewicz.

Użytkownik o pseudonimie „Greg" uważa, że specjalizacja, nie daje żadnej „tajemnej wiedzy". - Tam nikt niczego nie chce nauczać. Nabijają punkty na protezy na NFZ. Żadna specjalizacja nie gwarantuje umiejętności, a więcej się nauczysz, jak zapłacisz na różnych kursach - komentował.

POLECAMY W SERWISACH