PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile kosztują studia stomatologiczne za granicą?

21-05-2013, 00:01
Uczelnie otwarte dla studentów dentystów z zagranicy - UM w Łodzi (źródło: Wikipedia)
Uczelnie otwarte dla studentów dentystów z zagranicy - UM w Łodzi (źródło: Wikipedia)
Specjalistyczny serwis EUNICAS European University Central Application Support Service stworzył ranking tych uczelni medycznych Europy, w których prowadzone są studia na wydziałach stomatologicznych w języku angielskim. Nie trzeba dodawać, że każdy student pobierający naukę w takim trybie musi zapłacić czesne, no może nie każdy, bo okazuje się, że są takie placówki (głównie w Skandynawii), w których zagraniczni studenci zwolnieni są z czesnego.

W zdecydowanej większości przypadków za studia na wydziałach stomatologii trzeba jednak płacić. Stosunkowo najmniej w Rumunii i Bułgarii. Tam roczna opłata zaczyna się od 5 tys. EUR, a kończy na 10 tys. EUR. Wśród polskich uniwersytetów medycznych studia w języku angielskim najtaniej kosztują na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu 9 tys. EUR, najdrożej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi 13 tys. EUR. Tak przynajmniej wynika z zestawienia EUNICAS. Jedne z najwyższych opłat pobierają hiszpańskie publiczne szkoły wyższe po 20 tys. EUR rocznie.

O dużym szczęściu powinni mówić ci, którym uda się dostać na studia stomatologiczne w państwowych uczelniach w: Danii, Szwecji, Norwegii lub w Finlandii. Tam nauka nie kosztuje nic. Publiczne uniwersytety medyczne w Holandii rocznie pobierają czesne w wysokości ok. 1,7 tys. EUR, podobne stawki obowiązują w placówkach publicznych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. We Włoszech opłaty są jednymi z najniższych w Europie. Wysokość czesnego uzależniona jest od dochodów najbliższej rodziny studenta, im są wyższe, tym więcej trzeba płacić za studia. Najniższe dochody oznaczają czesne na poziomie 0,8 - 3,8 tys. EUR rocznie.

Polskie uczelnie medyczne rywalizują o zagranicznych studentów z podobnymi placówkami na Węgrzech, Słowacji i Czechach. W państwach tych poziom czesnego jest podobny, a wybór miejsca studiowania zależy wówczas od kosztów utrzymania i poziomu dydaktycznego zapewnianego przez kadrę naukową.

W mniej prestiżowych prywatnych uczelniach medycznych w Zachodniej Europie płaci się rocznie od 18 do 20 tys. EUR. To ok. dwukrotnie tyle ile w polskich uczelniach medycznych prowadzących grupy angielskojęzyczne.

Wysokość czesnego w wybranych uniwersytetach medycznych według EUNICAS

Uniwersytet Medyczny i Farmaceutyczny w Cluj Napoca (Rumunia)

Okres nauki: 5 lat

Roczne czesne: 5000 EUR

Uniwersytet Medyczny w Płowdiw (Bułgaria)

Okres nauki: 5 lat

Roczne czesne: 8000 EUR

Uniwersytet Medyczny w Warnie (Bułgaria)

Okres nauki: 6 lat

Roczne czesne: 8000 EUR

Uniwersytet Medyczny w Sofii (Bułgaria)

Okres nauki: 5 lat

Roczne czesne: 8000 EUR

Uniwersytet Medyczny im. Pavla Jozefa Safarika Koszyce (Słowacja)

Okres nauki: 5 lat

Roczne czesne: 9000 EUR

Uniwersytet Medyczny w Peczu (Węgry)

Okres nauki: 5 lat

Roczne czesne: 9000 EUR

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Okres nauki: 5 lat

Roczne czesne: 9000 EUR

Litewski Uniwersytet Nauk Medycznych w Kownie (Litwa)

Okres nauki: 5 lat

Roczne czesne: 10000 EUR

Zachodniopomorski Uniwersytet Medyczny

SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   studia stomatologiczne   Finanse   Studia  

POLECAMY W SERWISACH