PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

IDF w ramach ŚDZJU o chorobach nowotworowych jamy ustanej i nie tylko

ms
20-03-2014, 16:08
IDF w ramach ŚDZJU o chorobach nowotworowych jamy ustanej i nie tylko IDF w ramach ŚDZJU o chorobach nowotworowych jamy ustanej i nie tylko. Na zdjęciu Małgorzata Niedźwiedzka, prezes zarządu IDF (Fot. infoDENT24.pl)
Dobry to sposób spędzania Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (ŚDZJU) na poszerzaniu wiedzy na temat wykrywania chorób ogólnoustrojowych w jamie ustnej. Ze swadą, a przy tym w niezwykle profesjonalny sposób mówiła o tym lek. dent. Magdalena Pawelczyk-Madalińska podczas sympozjum zorganizowanego z okazji ŚDZJU przez International Dental Fair.

Słuchacze podczas wykładu Magdaleny Pawelczyk-Madalińskiej mogli prześledzić wiele przypadków chorób, na których objawy nie zawsze lekarz dentysta zwraca należytą uwagę. Potężna dawka wiedzy dotyczyła m.in.:
- chorób autoimmunologicznych i ich wpływu na stan jamy ustnej;
- leczenia pacjentów z niedoborami wywołanymi nieprawidłową dietą i chorobami ogólnoustrojowymi;
- alergii a stanu jamy ustnej i ograniczeń z tego wynikających w leczeniu stomatologicznym;
- wpływu stresu na stan jamy ustnej;
- stanu jamy ustnej a terapii hormonalnej.

Przy okazji sympozjum zebrani zostali poinformowani o czymś niezwykle istotnym, a mianowicie, że właściciele gabinetów stomatologicznych mają szanse na uczestnictwo w akcji Dni otwarte w gabinetach stomatologicznych pod hasłem „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa". Organizacją takiego Dnia zajmuje się Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie", której dobrym duchem jest Małgorzata Nowak - Niedźwiedzka, prezes zarządu IDF. 

Algorytm działania jest prosty. W pierwszej kolejności właściciel gabinetu dentystycznego ustala z Fundacją datę Dnia otwartego.
Fundacja z kolei:
- informuje o akcji media lokalne i stara się o jak największe nagłośnienie takiego wydarzenia;
- dostarcza do gabinetu urządzenie Microlux oraz 1 proc. kwasy octowe, potrzebne do wykonania badania;
- zapewnia ulotki informacyjne oraz ankiety dla pacjentów.

Gabinet stomatologiczny ze swojej strony powinien:
- starać się rozpropagować Dzień otwarty w lokalnym środowisku, na stronie internetowej;
- zadbać, aby pacjent wypełnił ankietę;
- przygotować lekarza, który przeprowadza ogólne, standardowe badanie kontrolne higieny jamy ustnej oraz głowy i szyi pacjenta;
- przeliczyć punkty z ankiety i w przypadku zgromadzenia ich określonej liczby (do 3 punktów ) spowodować, aby lekarz wykonał przy pomocy urządzenia Microlux badanie jamy ustnej w kierunku zmian patologicznych;
- w przypadku podejrzeń zmian na śluzowce - przeprowadzić ponowne diagnozowanie w świetle Microluxa (po wypłukaniu jamy ustnej 1 proc. kwasem octowym);
- w przypadku zgromadzenia w ankiecie 4 i większej liczby punktów badanie należy zawsze wykonać przy pomocy urządzenia Microlux i 1 proc. kwasu octowego;
- koszt badania pacjenta z użyciem kwasu octowego wynosi ok 28 zł (po zakończeniu akcji gabinet płaci za zużytą ilość octów na podstawie rachunku wystawionego przez Fundację).
Fundacja kupuje 1 proc. kwasy octowe u dystrybutora w cenie promocyjnej i po takiej cenie dostarcza je do Gabinetu.
W trakcie Dnia otwartego należy poinformować pacjentów o prawidłowej profilaktyce jamy ustnej, a także dostarczyć informację o tym, czym jest rak jamy ustnej i co należy robić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania (informacja ustna oraz ulotki dostarczone przez Fundację).
Organizując Dzień otwarty w gabinecie najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie zapisów pacjentów na konkretne godziny i prowadzenie ewentualnej listy rezerwowej pacjentów na taki dzień.

Dzień otwarty z Fundacją „Z uśmiechem przez życie" to dobry sposób zwrócenia uwagi na Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH