PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Idą zmiany w systemie naliczania punktów edukacyjnych

kan
12-05-2016, 08:09
Idą zmiany w systemie naliczania punktów edukacyjnych Będzie łatwiej o punkty (fot. pixabay)
Dentystom łatwiej będzie zdobywać i ewidencjonować punkty edukacyjne.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązku doskonalenia zawodowego przewiduje zniesienie limitów punktów edukacyjnych w poszczególnych rodzajach doskonalenia zawodowego lekarzy dentystów oraz podniesienie wyceny punktowej.

O zmianę rozporządzenia apelowała w 2015 r. Naczelna Rada Lekarska, zwracając uwagę, że system limitowania punktów w poszczególnych rodzajach doskonalenia zawodowego powoduje, iż wielu lekarzy dentystów, choć spełnia obowiązek dokształcania zawodowego, nie może tego wykazać w ewidencji punktów edukacyjnych.

Jakie zmiany wprowadza projekt? 
Obecnie za udział lekarza dentysty w posiedzeniu oddziału stowarzyszenia lekarskiego, towarzystwa naukowego lub kolegium specjalistów przewidziane są trzy punkty za posiedzenie, ale maksymalnie w okresie rozliczeniowym można wpisać do ewidencji 60 punktów za ten rodzaj aktywności. Projekt przewiduje zaś wycenę trzech punktów za udział w jednym posiedzeniu i znosi limity we wpisywaniu w ewidencji tego rodzaju działalności doskonalenia zawodowego.

Podobna zasada obowiązuje w pozostałych zakresach działalności – tam, gdzie były limity punktów – projekt przewiduje ich zniesienie. Ponadto zostanie podniesiona liczba punktów za wiele rodzajów doskonalenia zawodowego. Na przykład za napisanie i opublikowanie książki o charakterze popularnonaukowym jest obecnie 10 punktów, a ma być 50.

Autorzy projektu chcą ponadto wykreślić z wykazu sposobów doskonalenia zawodowego indywidualną prenumeratę fachowego czasopisma medycznego oraz przynależność do kolegium specjalistów lub towarzystwa naukowego.

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. Można się z nim zapoznać na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Więcej: oilwaw.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   dentysta   punkty edukacyjne  

POLECAMY W SERWISACH