PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

I Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne: OIL w Warszawie zdała egzamin

jsz
16-06-2015, 13:47
I Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne: OIL w Warszawie zdała egzamin I Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne
To był pierwszy tego typu sprawdzian dla Komisji ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, która podczas MSS wystąpiła w roli organizatora.

Poziom prezentowanej wiedzy zbieżny był z oczekiwaniami kilkuset uczestników wykładów i warsztatów. Każdy z uczestników Spotkania mógł znaleźć wątki szczególnie go interesujące, bo tematyka była wyjątkowo szeroka: od endodoncji, przez implantologię, ortodoncję, profilaktykę próchnicy, diagnostykę nowotworów, po zagadnienia prawne i marketingowe, a także opis stanu kręgosłupa i mięśni szkieletowych stomatologów.

Wśród kilkudziesięciu wykładów i warsztatów był także ten dotyczący zmian nowotworowych w jamie ustnej. Dr Katarzyna Brus-Sawczuk przypominała, że najczęściej nowotwory występują na bocznej powierzchni języka, na wargach i w dalszej kolejności na podniebieniu. – Prowadząc badanie, powinniśmy dokładnie oglądać całą jamę ustną, a także zbadać węzły chłonne w rejonie głowy i szyi – podkreślała.

Samo badanie wizualne, pomimo bardzo dobrego oświetlenia w gabinetach stomatologicznych, jest niewystarczające. Zmiany patologiczne, choć niekoniecznie nowotworowe, pozwalają wykryć fotouczulacze i odpowiednie przyrządy do naświetlania. Potwierdzeniem jest biopsja patologicznej tkanki. – Niestety, wiem, że o nią w warunkach polskich trudno – przyznała dr Brus-Sawczuk.

Dr Katarzyna Brus-Sawczuk zwróciła uwagę, że jama ustna jest dobrym siedliskiem dla działania wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten właśnie patogen jest uważany za odpowiedzialny za wzrost zachorowań na nowotowory jamy ustnej, jaki jest obserwowany w ostatnim czasie.

Więcej wątków, podejmowanych w trakcie I MSS, opisano na stronie OIL w Warszawie.

W trakcie konferencji odbyło się posiedzenie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, o przebiegu którego już informowaliśmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH