PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

HCV krąży wokół gabinetów dentystycznych

PAP
23-09-2015, 08:55
HCV krąży wokół gabinetów dentystycznych HCV (foto: wikimedia)
W Polsce wirusem HCV jest zakażonych ok. 230 tys. osób, jedynie 30 tys. spośród nich zostało zdiagnozowanych. Miejscem zakażenia może być gabinet dentystyczny.

W Polsce 80 proc. przypadków zakażenie wirusem HCV powstaje w trakcie zabiegów medycznych, dlatego tak ważne jest pilnowanie standardów związanych ze sterylizacją narzędzi i przestrzeganiem procedur.

Personel medyczny powinien się przyzwyczaić do tego, że pacjent ma prawo zapytać, czy sprzęt był sterylizowany np. w gabinecie dentystycznym i mieć wątpliwości, jeśli ktoś nie zmienia rękawiczek jednorazowych.

- Nie powinno to dziwić i nie powinno być traktowane jako podważenia kompetencji lekarza - podkreślił dr Michał Seweryn małopolski wojewódzki inspektor sanitarny

- Warunkiem znaczącego ograniczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C jest zwiększenie liczby osób diagnozowanych i leczonych, dlatego tak ważne byłoby zwiększenie nakładów na badania - mówiła na konferencji poświęconej wirusowemu zapaleniu wątroby typu C Barbara Baka - Ćwierz, kierownik Oddziału Wirusowego Zapalenia Wątroby i Hepatologii w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Dodała ona, że oznaczenie przeciwciał anty-HCV jest testem wykonywanym w niemal każdym laboratorium, ale do dziś nie znalazło się ono w „koszyku” lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i zbyt rzadko jest robione.

- Potrzebne są na poziomie samorządów programy edukacyjne oraz badania przesiewowe - mówiła Magdalena Władysiuk, prezes Stowarzyszenia CEESTAHC, które zajmuje się poprawą jakości programów zdrowotnych prowadzonych przez samorządy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
HCV   zakażenia   narzędzia dla dentystów   sterylizacja  

POLECAMY W SERWISACH