PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Farmakoterapia stanów zapalnych oraz bólu w stomatologii”

ms
25-09-2015, 21:00
„Farmakoterapia stanów zapalnych oraz bólu w stomatologii” Dr n. med., lek. dent. Krzysztof Gończowski, specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji (foto: archiwum)
Przedstawiamy tematykę wykładu dr. n. med., lek. dent. Krzysztofa Gończowskiego, który zostanie wygłoszony w trakcie międzynarodowej konferencji naukowej „ŁÓDŹ You SMILE?”, organizowanej przez Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii (Łódź, 13 - 15 listopada 2015 r.).

Celem wykładu jest przedstawienie lekarzom praktycznych wskazówek dotyczących zastosowania leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych w trakcie leczenia stomatologicznego. Zaprezentowane zostaną zasady doboru rodzaju i dawkowania leków w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta oraz zamierzonego celu terapeutycznego (np. działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe). W trakcie wykładu zostaną szczegółowo omówione:

1.      Dobór odpowiedniego leku przeciwzapalnego oraz przeciwbólowego w zależności od sytuacji klinicznej (wieku, stanu zdrowia pacjenta oraz planowanego zabiegu). Farmakoterapia stanów zapalnych i bólu u dzieci, kobiet ciężarnych, osób starszych oraz pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi.

2.      Schematy dawkowania poszczególnych leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych w zależności od planowanego zabiegu oraz wieku i stanu zdrowia pacjenta.

3.      Procedury kliniczne indywidualnego doboru leków w terapiach skojarzonych – wykorzystanie zjawiska synergii oraz addycji. Które grupy leków można lub wręcz trzeba ze sobą łączyć, a w jakich przypadkach jest to przeciwwskazane?

4.      Najczęstsze powikłania oraz efekty uboczne farmakoterapii stanów zapalnych oraz bólu podczas leczenia stomatologicznego.

5.      Metody ograniczania ryzyka wystąpienia powikłań wywołanych farmakoterapią lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi.

Dr n. med., lek. dent. Krzysztof Gończowski, specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2001-2008 pracował jako asystent i wykładowca w Instytucie Stomatologii CMUJ. Od 2001 roku prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Krakowie.

W 2005 r. otrzymał stopień doktora nauk medycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a w 2007 r. tytuł specjalisty Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji.

Dwukrotnie przebywał na stypendiach naukowych w Niemczech: Uniwersytet w Kolonii oraz Uniwersytet w Monachium.

Od 2005 roku prowadzi wykłady i szkolenia praktyczne dla lekarzy stomatologów w Polsce i na świecie (wykładał w ponad 30 krajach w Europie, Azji oraz Afryce) z zakresu endodoncji, znieczuleń oraz ratownictwa medycznego. Jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych: PTS, PTE, ESE, ERC, SAAD. Opublikował ponad 35 prac naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach stomatologicznych. Otrzymał wiele nagród za badania naukowe, między innymi dwukrotnie CED Travel Stipend (IADR) oraz Espertise Talent Award.

W 2010 r. zaprojektował system mikroinstrumentów endodontycznych do usuwania złamanych narzędzi z kanałów korzeniowych FRS - File Removal System® (Chifa). Jest jednym z twórców systemu ENDO-STATION® (Cerkamed) przeznaczonego do płukania kanałów korzeniowych. 

Czytaj także: Jak poradzić sobie z problemami przy odbudowie zębów materiałami odtwórczymi – fakty i mity
„ŁÓDŹ You SMILE?”: konferencja naukowa z dużą dawką pozytywnych emocji

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH