PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Evidence Based Active w praktyce stomatologicznej

Aleksandra Grabiec
10-07-2017, 10:30
Evidence Based Active w praktyce stomatologicznej Zbigniew Kowalski (foto: archiwum)
"Zrobiłem to i osiągnąłem sukces”. Każdemu, kto odniósł taki sukces, szczerze gratuluję. Jednocześnie apeluję jednak o pokorę – przekonuje w rozmowie z Aleksandrą Grabiec Zbigniew Kowalski, członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, wykładowca konferencji Evidence Based Active.

Aleksandra Grabiec: Co oznacza słormułowanie Evidence Based Active dla członka Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej?
Zbigniew Kowalski: Bywam na konferencjach stomatologicznych, obserwuję reklamy kursów i szkoleń. W sposób zaskakujący dla mnie prowadzący i organizatorzy używają tezy: „ja to zrobiłem i osiągnąłem sukces”. Medycyna, a  przecież stomatologia jest jej częścią, opiera się na dowodach naukowych, wynikach badań, obserwacjach. Im szersze obserwacje i jednoznaczne wnioski, tym bardziej można polegać na ich wynikach. 

Wiele lat temu otrzymałem zlecenie od jednego z producentów implantów. Miałem zbadać jakość obsługi pacjenta w polskich gabinetach. Polecono mojemu zespołowi sprawdzić, jak wygląda aktywna rekomendacja do wybranych przez lekarza metod leczenia oraz co pracownicy gabinetów robią, aby zmniejszyć poziom stresu związanego z leczeniem, wydatkami, itp. Takie badanie metodą tajemniczego pacjenta przeprowadziliśmy dwukrotnie. W sumie zbadaliśmy ponad 300 polskich gabinetów. Swoje przemyślenie spisałem w książce „Jak stworzyć gabinet doskonały”, która ukazała się dwa lata temu. Wykorzystałem je także jako współwłaściciel gabinetu stomatologicznego.

Wolę wnioski z badań, niż nawet najlepsze doświadczenia jednej osoby, w jednym mieście, w jednym czasie i specyficznych warunkach. Więcej zmiennych oznacza większe ryzyko. Cenię i szanuję doświadczenia jednostki, ale nie uważam, że należy ryzykować przekładając je „jeden na jeden” do swojej praktyki. Każdemu, kto zrobił coś raz i odniósł sukces, szczerze go gratuluję. Jednocześnie apeluję jednak o pokorę.

Aleksandra Grabiec: Jakie aspekty pracy lekarza dentysty, właściciela kliniki stomatologicznej należałoby przeanalizować z naukowego punktu widzenia?

Zbigniew Kowalski: Jako członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej (PTKM objęło konferencję Evidence Based Active patronatem – przyp. red.) zajmuję się badaniami i uczeniem komunikacji z pacjentem, motywacji do przestrzegania zaleceń lekarskich, motywacji i wytrwałości w rygorze terapii, mechanizmów wpływających na lojalność w relacji lekarz - pacjent.

Całe swoje zawodowe życie poświęciłem poznawaniu i uczeniu tego w oparciu o wyniki solidnych, uznanych badań. Zaprosiłem do udziału także inne osoby, które w swojej pracy kierują się podobnymi wartościami. Będzie więc wyjątkowa okazja, aby posłuchać prof. Dariusza Dolińskiego - jednego z najwybitniejszych autorytetów w dziedzinie psychologii reklamy, albo Rafała Żaka - niezmordowanego pogromcy mitów na temat rozwoju osobistego. Stomatologia jest dziedziną, w której ostatnio aż roi się od propozycji szkoleń w zakresie kompetencji miękkich, ofert coachingu, itp. Rafał Żak opowie o tym, które z propozycji są coś warte, a które są bezwartościową pseudonauką.

SŁOWA KLUCZOWE
Be Active Dentist   DentalWay   kompetencje miękkie  

POLECAMY W SERWISACH