• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dr Attilio Bedendo: leczenie złożonych przypadków periodontologiczno – protetycznych

ms
18-11-2016, 12:18
Dr Attilio Bedendo: leczenie złożonych przypadków periodontologiczno – protetycznych  Dr Attilio Bedendo
- W przypadkach perio-protetycznych dużo zalet niesie zastosowanie techniki określanej w literaturze jako Knife-edge, Feather–edge, Shoulderless, a ostatnio VertPrep, często łączonej z radektomią lub premolaryzacją - wymienia dr Attilio Bedendo.

Terapia chorób przyzębia obejmuje trzy podstawowe fazy leczenia:
- fazę przyczynową lub przygotowania początkowego;
- fazę dodatkową lub korekcyjną;
- podtrzymującą terapię periodontologiczną (TPS).

Pacjent peridontologiczny wymaga odpowiedniego instruktażu, właściwej higieny jamy ustnej osiągalnej poprzez domowe dokładne usuwanie płytki nazębnej oraz profesjonalne zabiegi stomatologiczne, co stanowi podstawę terapii periodontologicznej.

W fazie dodatkowej, bądź korekcyjnej wykonuje się szereg zabiegów, prowadzących do zmniejszenia retencji płytki bakteryjnej - poprzez chirurgiczne powierzchowne lub głębokie przemodelowanie tkanek przyzębia, mogą być one zintegrowane z terapią protetyczną. Zabiegi chirurgiczne mogą także prowadzić do wydłużania koron klinicznych zębów dzięki osteoplastyce i osteotomii.

Zaopatrzenie protetyczne pacjenta priodontologicznego nie odbiega od klasycznych zasad wykonywania prawidłowych uzupełnień stałych, które obejmują właściwą diagnostykę, precyzję wykonania ze szczególnym uwzględnieniem możliwości utrzymania higieny, właściwej okluzji, czynności mowy, a także warunków estetycznych.

Równolegle dużą uwagę zwraca się na prawidłowość realizacji techniczno-dentystycznej, obejmującą zastosowanie właściwych materiałów w wykonaniu zarówno uzupełnień czasowych jak i ostatecznych.

Co do przygotowania filara protetycznego w przypadkach perio-protetycznych dużo zalet niesie zastosowanie techniki określanej w literaturze jako Knife-edge, Feather-edge, Shoulderless, a ostatnio VertPrep, często łączonej z radektomią lub premolaryzacją.

W szczególności u pacjentów periodontologicznych leczenie protetyczne obejmuje złożoną rehabilitację periodontologiczno-protetyczną, znacznie rozłożoną w czasie i wymagającą bardzo dokładnej diagnostyki.

W złożonych przypadkach perio-protetycznych podstawą postępowania jest przyjęcie precyzyjnych i ustalonych zasad postępowania. Chodzi o planowanie leczenia wstępnego, niezbędnego do postawienia rozpoznania ostatecznego, o ustalenie ostatecznego planu leczenia i jego realizację. Wszystkie te etapy wymagają rygorystycznego przestrzegania.

Proces terapeutyczny przewiduje fazy leczenia protetycznego, które przeplatają się z fazami leczenia periodontologicznego, w tym zabiegami chirurgicznymi. Podczas ich realizacji pacjent, użytkujący długo uzupełnienie tymczasowe, musi pozostawać w absolutnie bezpiecznych warunkach klinicznych, gwarantujących przez cały czas użytkowania takiego uzupełnienia, zarówno maksymalny komfort funkcjonalny (żucie, czynność mowy) jak i estetyczny.

                                       ***

Dr Attilio Bedendo: specjalista protetyk, o dużym doświadczeniu w protetyce stomatologicznej i periodontologii, a także w chirurgii stomatologicznej i ortodoncji. W sposób szczególny zajmuje się leczeniem protetycznym w skomplikowanych sytuacjach periodontologicznych. Jest aktywnym członkiem Włoskiego Towarzystwa Protetyki Stomatologicznej, współpracownik prof. Mario Aimett’iego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
periodontologia   ortodoncja  

POLECAMY W SERWISACH