PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Długość przeżuwania ma wpływ na pamięć?

08-10-2012, 04:35
Długość przeżuwania ma wpływ na pamięć? (źrodło: sxc.hu)
Długość przeżuwania ma wpływ na pamięć? (źrodło: sxc.hu)
Naukowcom z Departamentu Odontologii oraz Centrum Badań nad Starzeniem (ARC) z Karolinska Institutet, a także z Karlstad University udało się zademonstrować pewien związek pomiędzy brakiem zębów, a utratą funkcji kognitywnych oraz dużo większym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów z pamięcią. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Geriatrics Society.

Niewielka ilość lub brak zębów sprawiają, że przeżuwanie staje się niezwykle trudne. Zjawisko to prowadzi do redukcji przepływu krwi do mózgu. Naukowcy wykorzystali w badaniu obserwacje 557 osób powyżej 76 roku życia, u których, że utrata zębów, a tym samym zdolności do przeżuwania oraz pewnych funkcji kognitywnych (myślenie, uczenie się, pamięć), nie jest niczym nadzwyczajnym.

Badacze odkryli, że osoby mające problem z przeżuwaniem twardych posiłków (np. jabłek) znacznie częściej doznają zaburzeń funkcji kognitywnych. Związek ten występował nawet w przypadku sprawdzenia takich czynników, jak płeć, wiek, wykształcenie bądź problemy psychiczne zazwyczaj to właśnie one były kojarzone z funkcjami kognitywnymi.

U osób, których zdolność do przeżuwania występowała (niezależnie od tego, czy przy pomocy zębów naturalnych czy protezy) nie odnotowywano poważnych uszkodzeń funkcji kognitywnych.

 

Źródło:

Duangjai Lexomboon, Mats Trulsson, Inger Wrdh & Marti G. Parker
Chewing Ability and Tooth Loss: Association with Cognitive Impairment in an Elderly Population Study
Journal of the American Geriatrics Society, online ahead of print 4 October 2012

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   przeżuwanie   starzenie się   Karolinska Institutet   Nauka  

POLECAMY W SERWISACH