PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Długa batalia studentki stomatologii o wynik matury

ws
24-08-2015, 08:01
Długa batalia studentki stomatologii o wynik matury Kinga Jasiewicz o wynik matury w sądzie (foto: sxc.hu)
Proces cywilny, wytoczony OKE przez maturzystkę Kingę Jasiewicz o zaniżenie ocen na maturze rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Krakowie i od razu został odroczony do 11 grudnia.

Powódka wystosowała pozew w październiku 2014 r. Pierwotnie proces miał się rozpocząć 17 marca 2015 r., ale został odroczony do sierpnia.

Podczas sierpniowego posiedzenia sąd zapoznał się ze stanowiskami stron, przesłuchał świadka – głównego egzaminatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie - i odroczył rozprawę do 11 grudnia. Przesłuchani wtedy zostaną maturzystka i dyrektor OKE.

Studentka stomatologii domaga się od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przyznania dodatkowo po jednym punkcie za odpowiedzi na trzy pytania maturalne i ustalenia nowego wyniku egzaminu. Limit wynosił 262 punkty, Kindze zabrakło jednego. Powódka chce także nowego świadectwa maturalnego ze skorygowanym wynikiem egzaminów.

W opinii Kingi Jasiewicz, nie może ona ponosić konsekwencji rozbieżności zdań pomiędzy autorem podręcznika, z którego się uczyła, a egzaminatorem w sposób niepoprawny i zbyt rygorystyczny interpretującym tzw. klucz, co wypaczyło wynik egzaminu.

Studentka stwierdziła, że nie czuje się oszukana przez OKE, wskazuje tylko na powszechne błędy egzaminatorów przy ocenie prac. Nie chce tego zostawić. - Wiedziałam, że napisałam lepiej. Później to sprawdziłam, skonsultowałam z wieloma osobami, tymczasem OKE twierdzi, że moje odpowiedzi były zbyt ogólne. Biologia jest tak obszernym tematem, że zawsze można powiedzieć, że coś jest zbyt ogólne – stwierdziła powódka.

Kinga Jasiewicz powiedziała, że w tym roku skorzystała z możliwości poprawienia egzaminu maturalnego z biologii w trybie rozszerzonym. Uzyskała wynik prawie identyczny jak poprzednio.

W związku z zaniżeniem oceny z matury Kinga Jasiewicz nie dostała się na stacjonarne studia stomatologiczne w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powódka co prawda studiuje na wydziale lekarsko – stomatologicznym, ale w trybie niestacjonarnym płacąc za semestr 26 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH