PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diagnostyka obrazowa zatok szczękowych dla lekarzy dentystów

ms
20-10-2016, 10:46
Diagnostyka obrazowa zatok szczękowych dla lekarzy dentystów dr n. med. Luiza Grzycka-Kowalczyk
Aby dobrze zrozumieć patologię zatok, niezbędna jest wiedza z zakresu ich prawidłowej budowy i funkcjonowania, czyli anatomii i fizjologii.

Tak naprawdę rolę zatok przynosowych widać dopiero wtedy, gdy przestają działać prawidłowo.

Zapalenie zatok obocznych nosa to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń górnych dróg oddechowych będące w kręgu zainteresowań nie tylko laryngologów czy radiologów,  lecz również lekarzy dentystów.

Zatoki szczękowe, przez swoją lokalizację w trzonie szczęki, są podatne na powikłania spowodowane źle dobranym leczeniem zębów. Często występują komplikacje, np. po leczeniu implantologicznym czy endodontycznym; czasami – na skutek przewlekającego się zapalenia zatok – dochodzi do zmian okołowierzchołkowych zębów.

W schorzeniach laryngologicznych badanie obrazowe ma bardzo duże znaczenie, ponieważ stanowi ono znakomite uzupełnienie obrazu klinicznego.

Rozwój zatok przynosowych, ich prawidłową anatomię, a także najczęstsze schorzenia w obrazach tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, podczas konferencji „Nowe horyzonty radiologii stomatologicznej”, która odbędzie się w Lublinie (21-22 października 2016 r.), omówi
dr n. med. Luiza Grzycka-Kowalczyk,
pracownik, kierowanego przez prof. Andrzeja Dropa I Zakładu Radiologii Lekarskiej i Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Brała udział w tłumaczeniu na język polski kilku podręczników radiologicznych, w 2007 r. obroniła doktorat z zakresu obrazowania TK zatorowości płucnej, a rok później zdała egzamin specjalizacyjny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Uniwersytet Medyczny w Lublinie  

POLECAMY W SERWISACH