PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diagnostyka obrazowa stawów skroniowo-żuchwowych

ms
20-10-2016, 10:49
Diagnostyka obrazowa stawów skroniowo-żuchwowych prof. zw. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska
Staw skroniowo-żuchwowy jest bardzo złożony zarówno pod względem anatomii, jak i funkcji. Stąd też zmiany chorobowe tego stawu powodują wiele objawów, w tym niecharakterystycznych, w oczywisty sposób nie wskazujących na przyczynę dolegliwości.

Z drugiej strony inne zmiany patologiczne w obrębie układu stomatognatycznego bywają mylnie diagnozowane jako zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, co opóźnia wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego.

Diagnostyka obrazowa dysponuje obecnie bardzo szerokim wachlarzem metod, które pozwalają na wizualizację zarówno kości, jak i tkanek miękkich.

W gestii lekarza pozostaje znajomość tych metod, wskazań i przeciwwskazań do ich zastosowania, a także wiedza, jaką jest przydatność poszczególnych technik obrazowania w odniesieniu do stawu skroniowo-żuchwowego i sąsiadujących tkanek, a tym samym ich miejsca w algorytmach postępowania diagnostycznego.

W trakcie wykładu omówione zostaną kolejno zdjęcia rentgenowskie ze szczególnym uwzględnieniem zdjęć pantomograficznych i tomograficznych, tomografia stożkowa (CBCT), medyczna tomografia komputerowa, ultrasonografia oraz tomografia magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI) w diagnostyce stawów skroniowo-żuchwowych.

Problematykę tę, podczas konferencji „Nowe horyzonty radiologii stomatologicznej”, która odbędzie się w Lublinie (21-22 października 2016 r.), przedstawi
prof. zw. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska,
kierownik Samodzielnej Pracowni Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista (II°) z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.

Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 500 prac, publikacji i doniesień zjazdowych. Czynnie uczestniczyła w licznych zjazdach międzynarodowych, wygłaszając osobiście referaty i prowadząc sesje naukowe.

Od 1997 r. jest nauczycielem akademickim oraz wykładowcą na licznych kursach kształcenia podyplomowego.

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Oddział Lublin. Była przewodnicząca Sekcji Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Członek-założyciel, a zarazem członek zarządu European Academy of DentoMaxilloFacial Radiology, dyrektor regionalny na Europę International Association of DentoMaxilloFacial Radiology, członek zarządu Sekcji Stomatologicznej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, a także członek zarządu Koła Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

 

Jest również członkiem Akademii Pierre Faucharda Sekcja Polska, Polskiego Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej „Sapientia” oraz towarzystw European Society of Radiology i European Society of Head and Neck Radiology. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
tomograf   pantomogram  

POLECAMY W SERWISACH