PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta a przemoc wobec dziecka: uczelnie odpowiadają na apel RPD

20-06-2013, 00:01
Uczelnie odpowiadają na apel Rzecznika Praw Dziecka. Marek Michalak (fot. T. Pietrzyk)
Uczelnie odpowiadają na apel Rzecznika Praw Dziecka. Marek Michalak (fot. T. Pietrzyk)
Na apel Rzecznika Praw Dziecka do rektorów uczelni medycznych i innych instytucji kształcących lekarzy o wprowadzenie do programu nauczania problematyki przemocy odpowiedziało już kilka placówek. Także na wydziałach stomatologii będą odbywały się tego typu zajęcia.

- Z przemocą wobec dzieci musimy walczyć na wszystkich możliwych frontach. Na pierwszej linii osób, które mogą ją rozpoznać stoją także lekarze dentyści, choć pewnie często o tym nie wiedzą. - Chcę pomóc posiąść im tę wiedzę i poprosić o dołączenie do grupy ludzi i instytucji, które stoją po stronie dzieci - mówił Marek Michalak 6 kwietnia 2013 r. na międzynarodowej konferencji, którą zorganizował wspólnie z Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii we Wrocławiu. Dotyczyła ona roli lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego.

Zdaniem RPD w Polsce świadomość możliwości wykrywania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy, molestowania i zaniedbań względem dzieci jest znikoma, choć mają oni, jako funkcjonariusze publiczni, obowiązek rozpoznania wszelkich objawów złego traktowania dzieci i zgłaszania takich przypadków do odpowiednich służb.

Czytaj także:

W DDTVN o roli dentystów w walce z molestowaniem dzieci

Dentysta wskaże molestowane dziecko?

Rzecznik Praw Dziecka wciąż walczy o dentystów w szkołach

Szybka reakcja uczelni medycznych

Już podczas wspominanej konferencji rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek złożył pierwszą deklarację wpisania tej dziedziny do tematu studiów. Później na apel Rzecznika Praw Dziecka odpowiedziały także władze kolejnych dwóch uczelni medycznych. Prorektor ds. dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska poinformowała, że w ramach prowadzonych zajęć dydaktycznych w tej uczelni poruszana jest tematyka przemocy wobec dzieci i innych zagadnień dotyczących dziecka krzywdzonego. Zajęcia realizowane są na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim - w ramach zajęć z pediatrii, chirurgii dziecięcej i onkologicznej oraz na neonatologii. Zagadnienia przemocy wobec dzieci oraz ich rozpoznawania poruszane są również na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym, w ramach przedmiotów stomatologia dziecięca i profilaktyka stomatologiczna oraz chirurgia i onkologia.

Także prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Jan Duława poinformował, że studenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego tej uczelni odbywają zajęcia poświęcone zagadnieniom dziecka maltretowanego i wykorzystywanego seksualnie. Uczą się m.in. jak podczas badania dziecka rozpoznaje się zachowania i objawy wskazujące na możliwość wystąpienia wobec nich przemocy.

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   rzecznik praw dziecka   Marek Michalak   Wydarzenia   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH