PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Danuta Kaczmarska: kształcenie asystentek stomatologicznych powraca. To dobrze, ale…

Mirosław Stańczyk
26-04-2016, 08:06
Danuta Kaczmarska: kształcenie asystentek stomatologicznych powraca. To dobrze, ale… Dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, prezydent ZG SPHS (foto: archiwum)
Przy okazji wznowienia kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna należałoby przyjrzeć się wszystkim zgodom na realizowanie szkolenia w tym kierunku – przekonuje w rozmowie z infoDENT24.pl dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, prezydent Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Higienistek Stomatologicznych.

infoDENT24.pl: Czy powrót do kształcenia asystentek stomatologicznych to dobry pomysł?
Dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, prezydent Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Higienistek Stomatologicznych: Poprzednia decyzja o zamknięciu kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna była podjęta pochopnie, bez konsultacji z branżą stomatologiczną i szkołami kształcącymi w tym kierunku.

Restrykcje zapewne wynikały z prób ograniczania środków łożonych na szkolnictwo medyczne. Niektórzy uważają że w 95 proc. sprywatyzowana branża stomatologiczna nie powinna być finansowana z pieniędzy publicznych, a więc także kształcenie asystentek, higienistek, czy lekarzy dentystów należy prowadzić na zasadach komercyjnych.

Usługi w gabinecie stomatologicznym nie powinny być realizowane przez nazwijmy to solistów, chociaż niestety jest jeszcze dużo lekarzy dentystów, którzy twierdzą, że najlepiej wszystko zrobią sami. Takie osoby nie tylko pracują wolniej, ale także narażają się na duże niebezpieczeństwo w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta, a takich sytuacji nie można w zawodzie lekarza dentysty wykluczyć. Odrębną kwestią jest fakt, że praktyki prowadzone jednoosobowo nie mogą ubiegać się o kontrakt NFZ.

W Polsce jest około 34 tysięcy lekarzy dentystów, a dyplomowanych asystentek zdecydowanie mniej. Statystycznie rzecz ujmując, zaledwie co trzeci, czwarty stomatolog ma szansę zatrudnić asystentkę z dyplomem. Dysproporcje są tym większe, że część asystentek i higienistek, bezpośrednio po skończeniu nauki, podejmuje pracę w innych krajach. Trudno o wiarygodne statystyki, ale można oszacować, że mamy około 8,5 – 10 tys asystentek . Ale uwaga, tak byłoby, gdyby zdecydowana większość absolwentek szkół medycznych realizowała się w zawodzie. Niestety to tylko teoria. Szybko okazuje się, że brak profesjonalnej weryfikacji przydatności do zawodu skutkuje późniejszymi rozczarowaniami. W podejmowaniu szybkich, być może niekiedy pochopnych decyzji dotyczących zmiany zawodu, pomagają szkoły niepubliczne, wciąż szukające kolejnych kandydatek, które mogłyby wypełnić wolne miejsca w klasach.

Na całym świecie przyjmuje się, że lekarz dentysta potrzebuje przynajmniej jednej asystentki, aby móc efektywnie pracować. Podana przeze mnie statystyka wskazuje, że daleko nam do takiego scenariusza. Kształcenie higienistek i asystentek stomatologicznych wyłącznie na zasadach komercyjnych zapewne można zaakceptować w bogatych krajach. U nas wciąż jest zbyt wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowane asystentki, a podaż znikoma.

POLECAMY W SERWISACH