PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dalej niż CBCT

ms
20-10-2016, 10:04
Dalej niż CBCT Reinhilde Jacobs
W wielu krajach co najmniej 25 proc. wszystkich rentgenowskich obrazów diagnostycznych w radiologii to badania z zakresu radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej.

Do dziś dziedzina ta opiera się przede wszystkim na obrazach dwuwymiarowych. Jednak coraz częściej dwuwymiarowe obrazy diagnostyczne w praktyce stomatologicznej są „ucyfrowione”, co pozwala na połączenie danych pochodzących z różnych źródeł i ich dalszą analizę w odpowiednim oprogramowaniu komputerowym.

Ponadto, od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego aparatu tomografii stożkowej CBCT w latach 90., liczba instalacji tych tomografów gwałtownie rośnie.

Relatywnie niska cena, niewielkie rozmiary i prostota obsługi sprawiają, że stomatologiczny tomograf stożkowy CBCT to aparat, który każdy stomatolog chce mieć.

Na rynku europejskim dostępnych jest ponad 80 typów urządzeń, a ten gwałtowny wzrost liczby aparatów doprowadził do powstania luki między danymi z piśmiennictwa a dostępnymi urządzeniami.

W istocie wyniki badań naukowych, przeprowadzonych na jednym typie aparatów CBCT, mogą nie nadawać się do automatycznego zastosowania do innych urządzeń. Duże rozbieżności w zakresie dawki efektywnej promieniowania jonizującego oraz jakości otrzymywanych obrazów diagnostycznych sprawiają, że dla prawidłowego ich użytkowania konieczne są optymizacja oraz uzasadnienie wykonywania badań.

Wskazania do tych badań są szerokie i nie ograniczają się wyłącznie do aspektów diagnostycznych CBCT. Dane trójwymiarowe mogą pomóc w planowaniu chirurgicznym oraz wpływają na przebieg samego zabiegu chirurgicznego poprzez druk trójwymiarowy (3D) lub nawigację śródoperacyjną.

Cyfrowe dane dotyczące pacjenta mogą pozwolić na wirtualne planowanie leczenia nie tylko w trzech, ale i w czterech wymiarach. Obecnie dotyczy to ortodoncji, chirurgii ortognatycznej, chirurgii rekonstrukcyjnej, endoskopowej chirurgii zatok obocznych nosa, autotransplantacji zębów, chirurgii przyzębia oraz pogrążania implantów stomatologicznych.

Dzięki drukowi 3D, opartemu na danych z badań CBCT, powstają plastikowe i metalowe aparaty dopasowane indywidualnie do potrzeb danego pacjenta, a w dalszej przyszłości proces ten ulegnie dalszej ewolucji w kierunku tzw. biodruku (bioprinting).

To może zrewolucjonizować wszystkie dziedziny chirurgii i dotyczy druku żywych tkanek (rusztowania i materiały bioresorbowalne), co pozwoli na wejście w zupełnie nową erę (drukowanie zębów, drukowanie tkanki kostnej, uzupełnianie ubytków tkanek związanych z wadami wrodzonymi lub defektami pooperacyjnymi).

Zagadnienia te, podczas konferencji „Nowe horyzonty radiologii stomatologicznej”, która odbędzie się w Lublinie (21-22 października 2016 r.), poruszy
Reinhilde Jacobs
profesor tytularny na Uniwersytecie w Leuven oraz profesor wizytujący w Dalian Medical University w Chinach. Koordynator grupy badawczej OMFS-IMPATH Research Group (www.omfsimpath.be) w Zakładzie Obrazowania i Patologii, odpowiada także za badania naukowe, kształcenie i działalność kliniczną w zakresie radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej jako kierownik Ośrodka Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej.

Sekretarz generalny International Association of DentoMaxilloFacial Radiology, była prezydent European Academy of DentoMaxilloFacial Radiology. Członek zarządu European Association Osseointegration (EAO) i Belgian Association of Oral Implants.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
tomografia wolumetryczna   CBCT  

POLECAMY W SERWISACH