PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Czy trzeba zapłacić podatek dochodowy od stypendium naukowego?

18-12-2012, 05:48
Czy trzeba zapłacić podatek dochodowy od stypendium naukowe? (źródło: pixmac.pl)
Czy trzeba zapłacić podatek dochodowy od stypendium naukowe? (źródło: pixmac.pl)
Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą zwolnienia stypendiów dla wybitnych młodych naukowców z podatku dochodowego od osób fizycznych. Opinia podtrzymuje stanowisko, że

stypendium nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

W zależności od przyczyny otrzymywania stypendium, a także źródła ich finansowania, często pojawiały się różnego rodzaju wątpliwości o charakterze podatkowym. Interpretacja Ministra Finansów ma za zadanie ujednolicić stanowiska.

 

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są: - stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, - stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym,

- inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Stypendium naukowe - interpretacja

Przepisy wyodrębniają dwie grupy stypendiów podlegających zwolnieniu na mocy tego przepisu. Pierwsza, obejmuje stypendia otrzymywane na podstawie przepisów ustawowych i dotyczy:

- stypendiów otrzymywanych na podstawie ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.),

- stypendiów doktoranckich otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy z 7 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 i 742).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   stypendium naukowe   Podatki   Nauka  

POLECAMY W SERWISACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.