• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy będzie więcej rezydentur dla lekarzy dentystów?

ms
17-03-2016, 09:05
Czy będzie więcej rezydentur dla lekarzy dentystów? Pytania o rezydenturę (foto: pixabay)
Posłowie jakby się umówili, żeby ułatwić pracę ministrowi zdrowia. Zaczęli bowiem w odstępie zaledwie kilku dni nagminnie pytać co szef resortu zdrowia zrobi, aby podwyższyć uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów, pracujących w ramach rezydentury. Naliczyliśmy kilkanaście takich interpelacji.

Wystarczy teraz, aby minister zdrowia jedną odpowiedź, tłumaczącą dlaczego rezydenci zarabiać więcej nie mogą, skserował w odpowiedniej liczbie kopii.

O jednym zapytaniu poinformowaliśmy w materiale „Rezydenci lekarze i lekarze dentyści zarabiają coraz mniej”. Tezy dwóch kolejnych, autorstwa posłanki Krystyny Wróblewskiej oraz posła Jana Warzechy, podajemy poniżej.

Poseł Jan Warzecha chciałby wiedzieć m.in. czy Ministerstwo Zdrowia:
- widzi potrzebę zwiększenia liczby rezydentur dla lekarzy dentystów?
- przewiduje wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji kształcących rezydentów?
- planuje podwyższyć minimalny poziom wynagrodzenia lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach tzw. rezydentury?
- rozważa zniesienie zakazu zmiany specjalizacji w czasie jej odbywania?

Wtóruje mu posłanka Krystyna Wróblewska, która tłumaczy ministrowi zdrowia, kiedy lekarze i lekarze dentyści rozpoczynają naukę i pracę w ramach rezydentury i że to minister zdrowia wypłaca im wynagrodzenia (nie mniej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok).

Posłanka uświadamia ministrowi zdrowia, że rezydent na własny koszt: odbywa szkolenia, dodatkowe kursy, zakupuje podręczniki i inne pomoce naukowe. Nic zatem dziwnego, że duże obciążenie finansowe, którego doświadczają absolwenci studiów medycznych w Polsce - sprawia, że coraz chętniej myślą oni o emigracji – uważa Krystyna Wróblewska.

Posłanka zadaje pytania:
Czy poziom wynagrodzenia dla lekarzy - rezydentów nie powinien zostać podniesiony?
Jakie środki, poza finansowymi, rząd mógłby zastosować, aby zatrzymać w kraju młodych i wykształconych absolwentów studiów medycznych?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
poseł   specjalizacje   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH