PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co zawdzięczasz FDI, a co FDI Tobie?

ms
11-01-2016, 07:06
Co zawdzięczasz FDI, a co FDI Tobie? Bartłomiej W. Loster, prezydent PTS. oraz dr Patrick Hescot, prezydent FDI
Założona w 1900 roku w Paryżu Światowa Federacja Dentystyczna, jako Fédération Dentaire Internationale, pomimo ponad stuletniej tradycji, w Polsce nie jest rozpoznawalna przez wszystkich lekarzy dentystów, nawet tych, którzy w pewnym stopniu finansują jej działalność.


Światowa Federacja Dentystyczna FDI to organizacja skupiająca lekarzy dentystów z całego świata (około 200 stowarzyszeń i towarzystw naukowych ze 130 krajów). Nawet jeżeli nazwa organizacji niewiele mówi lekarzowi, to musi on pamiętać, że w pewnym stopniu, z własnej kieszeni opłaca jej działalność. FDI utrzymywana jest bowiem m.in. ze składek członkowskich, w tym tych pochodzących z kas Naczelnej Izby Lekarskiej i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Polska wzbogacała FDI nie tylko poprzez składki, ale także aktywność i merytoryczną wiedzę delegatów. Przez dwie kadencje członkiem Komisji FDI ds. Nauki był prof. Eugeniusz Spiechowicz, niezwykle cenioną i rozpoznawalna postacią na forum FDI była również śp. prof. Maria Wierzbicka.

Warto pamiętać, że każdej organizacji członkowskiej FDI przysługuje określona liczba miejsc w Światowym Parlamencie FDI, wynikająca z konstytucji FDI w oparciu o liczbę członków organizacji. W 2016 r. Polskę podczas obrad w Poznaniu będą reprezentować delegaci z Naczelnej Izby Lekarskiej – trzech przedstawicieli na Zgromadzenie Ogólne FDI z prawem do głosowania i jeden doradca/obserwator, oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego - jeden delegat i jeden obserwator.

 Stomatologia na właściwym miejscu
FDI jest organizacją, która „mówi głosem wszystkim lekarzy dentystów”. Jako dowód wskazuje chociażby opracowane przez międzynarodowy zespół ekspertów standardy dotyczące fluoryzacji czy działania związane z ograniczeniem stosowania rtęci oraz stopniowego zmniejszenia tzw. phase-down, użycia amalgamatu stomatologicznego.

Wybrane stanowiska wypracowane przez FDI
·       Rekomendacje dotyczące fluoryzacji – FDI opracowało kompletne źródło aktualnej wiedzy i rekomendacji, z którego mogą korzystać krajowe stowarzyszenia członkowskie oraz podmioty, które stanowią organy doradcze dla rządów państw.
·       Zdrowie jamy ustnej jako część ogólnego stanu zdrowia – FDI podjęło w 2007 r. uchwałę, która podkreśla nierozerwalny związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej, ogólnym stanem zdrowia a jakością życia.
·       Ograniczanie amalgamatu stomatologicznego – FDI podjęło działania związane z ograniczeniem stosowania rtęci oraz stopniowego zmniejszania, tzw. phase-down, użycia amalgamatu dentystycznego.
·       Choroby jamy ustnej jako choroby niezakaźne – FDI było zwolennikiem podpisania Deklaracji ONZ na temat chorób niezakaźnych (2012 r.), która stwierdza, że choroby jamy ustnej mają taki sam czynnik ryzyka jak inne główne choroby niezakaźne, takie jak otyłość, choroby serca, udar mózgu, nowotwory, cukrzyca, czyli nieprawidłową dietę, palenie tytoniu, alkohol.
·       Obniżenie spożycia cukrów – FDI poparło wytyczne WHO, które mówią o potrzebie zmniejszenia dziennego spożycia cukru w związku z istnieniem dowodów na jego wpływ na rozwój próchnicy i otyłości.

SŁOWA KLUCZOWE
PTS   Exactus   Anna Lella   Kongres_FDI_2016  

POLECAMY W SERWISACH