PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co Ministerstwo Zdrowia może zrobić w sprawie przywrócenia stażu podyplomowego

ms
04-09-2015, 08:06
Co Ministerstwo Zdrowia może zrobić w sprawie przywrócenia stażu podyplomowego Szkolenie przeddyplomowe w pytaniach i odpowiedziach (foto: pixabay)
Odpowiedź Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia w sprawie postulatu środowiska lekarzy i lekarzy dentystów o przywrócenie stażu podyplomowego powinny czytać tylko osoby, którym bliska jest poetyka żartów z radiem Erewań w roli głównej.

Naczelna Rada Lekarska przedstawiała argumenty za przywróceniem stażu podyplomowego. W odpowiedzi lekarze i lekarze dentyści dowiedzieli się, że minister zdrowia podjął ostatnio szereg działań mających na celu przeciwdziałanie procesowi starzenia się kadry medycznej w Polsce.

Do osiągnięcia tego celu w znacznym stopniu przyczyni się m.in. likwidacja stażu podyplomowego oraz włączenie praktycznego nauczania w zawodzie lekarza i lekarza dentysty do kształcenia przeddyplomowego, a także zmiana systemu odbywania szkolenia specjalizacyjnego przez lekarzy i lekarzy dentystów. Realizacja tych działań powinna spowodować szybszy dopływ lekarzy, w tym również specjalistów, do systemu opieki zdrowotnej.

Lekarze i lekarze dentyści dowiedzieli się także (o ile nie wiedzieli, w co należy wątpić), że staż podyplomowy zostanie po raz ostatni zorganizowany dla zawodu lekarza 1 października 2017 r., a dla zawodu lekarza dentysty — 1 października 2016 r.

Lekarze i lekarze dentyści dowiedzieli się również, że nacisk na praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty położony zostanie już na etapie studiów, w szczególności poprzez wprowadzenie do kształcenia przeddyplomowego praktycznego nauczania w dziedzinach klinicznych.

Na zastrzeżenie medyków, iż nie ma regulacji prawnych, które umożliwiałyby studentom uniwersytetów medycznych uczestniczenie w pełnym zakresie w procesie leczenia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że rozważane jest wprowadzenie regulacji określających uprawnienia studentów biorących udział w praktycznym nauczaniu zawodu.

MZ dodało, że obecnie jest procedowany projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, regulującej m.in. kwestię dostępu do dokumentacji medycznej. Ustawa ta została przekazana do konsultacji publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kształcenie podyplomowe   uniwersytet medyczny   NRL  

POLECAMY W SERWISACH