PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CMKP: specjalizacje modułowe od jesieni?

rynekzdrowia.pl/jsz
09-05-2014, 10:34
CMKP: specjalizacje modułowe od jesieni? CMKP: specjalizacje modułowe od jesieni? (źródło: rynekzdrowia.pl)
Szkolenie specjalizacyjne w systemie modułowym może rozpocząć się już jesienią tego roku - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Ryszard Gellert - pełnomocnik dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ds. koordynacji kształcenia podyplomowego.

Prof. Ryszard Gellert informuje, że konsultanci krajowi zakończyli pracę nad nowymi programami specjalizacji w systemie modułowym, a CMKP zakończy pracę nad nimi w tym tygodniu. Równocześnie kończone jest dostarczanie ministrowi zdrowia kompletnych projektów specjalizacji, zarówno tych modułowych jak i jednolitych.

Nowy tryb specjalizacji ma pozwolić na szybsze kształcenie specjalistów. CMPK nie odpowiada za kwestie merytoryczne, jedynie za kwestie organizacyjne całego procesu i przeprowadzenie go. Za treść szkolenia i jego czas trwania odpowiadają konsultanci krajowi i ich zespoły, i to oni decydują jak szybko można wyszkolić lekarza.

- Czy dłuższe kształcenie oznacza lepsze kształcenie? Trudno powiedzieć, są tacy, którzy nigdy się nie nauczą. Jeszcze inni uczą się bardzo szybko - uważa prof. Ryszard Gellert.

Według pełnomocnika CMKP, lekarze będą mogli rozpocząć specjalizację w nowym systemie już jesienią tego roku.

W związku ze zmianami dotyczącymi specjalizacji, CMKP ma dokonać akredytacji placówek szkolących. Powołane zostały komisje akredytacyjne, które czekają na podpis ministra zdrowia pod programami specjalizacji, żeby mogły przystąpić do pracy.

- Częścią immanentną programu specjalizacji jest załącznik określający kryteria akredytacyjne. Kryteria akredytacyjne są oparte o wiele różnych elementów, ale przede wszystkim muszą być zgodne z obowiązującym prawem i nie mogą go zawężać - mówi prof. Ryszard Gellert.

Więcej na www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje   CMKP   specjalizacje modułowe   Ryszard Gellert  

POLECAMY W SERWISACH