PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chirurgia stomatologiczna: nowe miejsca rezydenckie

ŁS
24-04-2015, 12:37
Chirurgia stomatologiczna: nowe miejsca rezydenckie Nowe miejsca rezydenckie dla chirurgów. Na fotografii prof. Mansur Rahnama (fot. archiwum prywatne)
Będzie więcej miejsc rezydenckich dla chirurgów stomatologicznych - poinformował portal infoDENT24.pl prof. Mansur Rahnama, konsultant krajowy z dziedziny chirurgii stomatologicznej.

- Będą trzy nowe miejsca w Krakowie, po dwa w Lublinie oraz w Kielcach, a także po jednym w: Elblągu, Łodzi i Bydgoszczy - mówi prof. Mansur Rahnama w rozmowie z portalem infoDENT24.pl.

Kilka tygodni temu prof. Mansur Rahnama powiedział portalowi infoDENT24.pl, że zagwarantowanie pacjentom dostępności do specjalistów jest priorytetem jego działań.

Najwyższy współczynnik liczby specjalistów chirurgii stomatologicznej I stopnia, przypadających na 100 tysięcy mieszkańców, występuje w województwie pomorskim i wynosi 3,62. Współczynnik liczby specjalistów chirurgii stomatologicznej II stopnia oraz lekarzy ze specjalizacją bezstopniową najwyższy jest w województwie mazowieckim i wynosi 3,37. Najmniejsza liczba specjalistów występuje w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz kujawsko-pomorskim i podkarpackim.

- Niepokojące jest, iż nieomal połowa z chirurgów stomatologicznych osiągnęła wiek powyżej 61 lat. Przykładowo, w przypadku województwa podkarpackiego, z ogólnej liczby 38 specjalistów aż 14 mieści się w przedziale 60 - 70 lat, zaś 7 powyżej 70 lat. Konieczne jest szkolenie młodych lekarzy, gdyż w innym wypadku czeka nas w przyszłości poważny kłopot z zapewnieniem odpowiedniej opieki z zakresu chirurgii stomatologicznej - przekonuje prof. Rahnama.

Od momentu objęcia stanowiska konsultanta krajowego przez prof. Rahnamę liczba miejsc rezydenckich dla chirurgów wzrosła o 8 proc.

Przypomnijmy, że liczba miejsc rezydenckich dla dentystów, którzy ubiegali się o specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1 - 31 marca 2015 r., wynosiła 11.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH