PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED w kampanii świadomego pozbywania się niepotrzebnych leków

ms
05-06-2015, 08:55
CED w kampanii świadomego pozbywania się niepotrzebnych leków CED w akcji na temat bezpiecznego wycofywania z obiegu niepotrzebnych leków
Council of European Dentists (CED) włączyła się, w rozpoczętą 4 czerwca, ogólnoeuropejską kampanię: "#medsdisposal - easier than you think", zmierzającą do uświadomienia Europejczykom jak duże znaczenie dla ochrony ludzkiego zdrowia i środowiska ma rozumne pozbywanie się leków, których pacjenci już nie potrzebują.

CED, jako organizacja reprezentująca 340 tys. lekarzy dentystów, skupionych w 32 narodowych stowarzyszeniach branżowych z 30 krajów Europy - jest liczącą się siłą, zdolną do zmiany sposobu myślenia wielu pacjentów.

Akcja informacyjna, prowadzona w mediach społecznościowych, ma na celu zebranie pozytywnych doświadczeń wszystkich tych, którzy osiągnęli mniejszy lub większy suces w bezpiecznym wycofywaniu z obiegu niepotrzebnych leków.
Jednocześnie twórcy tej inicjatywy chcą uświadomić jak najszerszym kręgom społeczeństwa, iż bez zrozumienia wagi akcji pojedycznych ludzi, grożą nam wszystkim poważne konsekwencje beztroskiego pozbywania się niepotrzebnych leków.

Nieroztropne traktowanie nieprzydatnych medykamentów niesie zagrożenia większe niż wielu się wydaje. Dobrym przykładem na to jakim zagrożeniem dla człowieka mogą być krążące w środowisku poza kontrolą farmaceutyki, niech świadczy metoda jaką wykorzystali holenderscy naukowcy do analizy ilości fałszywej viagry sprzedawanej pokątnie w internecie.

Z badań wynika, że na rynku od 60 do 80 proc. leków na potencję (sprzedawanych także na receptę), to leki sfałszowane. Dane te wynikają z porównania tego co dostarczono do sprzedaży w sposób legalny z tym co znalazło się w sieci kanalizacyjnej trzech holenderskich miast. Informację tę uzyskano dzięki analizie metabolitów wydalanych przez osoby stosujące medykament. Nie trudno zgadnąć, iż wielokrotnie większe zagrożenie dla fauny i flory stanowią leki wyrzucane bez chwili refleksji wprost do sieci kanalizacyjnej.

Miejsce, w którym można wszystkiego dowiedzieć się o akcji: medsdisposal.eu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
CED   leki   dentysta   internet  

POLECAMY W SERWISACH