PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED: apele i stanowiska - także w sprawie zdrowia jamy ustnej diabetyków

ms
04-06-2014, 08:57
CED: apele i stanowiska - także w sprawie zdrowia jamy ustnej diabetyków Prezes CED dr Wolfgang Doneus. CED: apele i stanowiska - także w sprawie zdrowia jamy ustnej diabetyków.
Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (The Council of European Dentists, CED) rekomenduje stowarzyszeniom - członkom, aby 12 września 2014 r. - w trakcie Europejskiego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (European Oral Health Day - EOHD) - mówić o zdrowiu jamy ustnej w kontekście cukrzycy.

Propozycja ta padła podczas ostatniego posiedzenia przedstawicieli CED, które odbyło się w Atenach 23 i 24 maja 2014 r. Obrady prowadził prezes CED dr Wolfgang Doneus.

- Zatrważający wzrost zachorowań na cukrzycę, jaki wystąpił w trakcie ostatniego dziesięciolecia sprawia, że lekarze dentyści nie mogą być obojętni wobec wyzwań, stojących przed współczesną medycyną - czytamy w apelu CED.

Rada Europejskich Lekarzy Dentystów stoi na stanowisku, iż w przypadku diabetyków - wiedza na temat zasad dotyczących dbania o stan zdrowia jamy ustnej jest na niskim poziomie.

W ocenie CED, Europejski Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest najlepszą okazją, aby zmierzyć się na forum publicznym z problemami, które dotyczą zasad realizowania opieki stomatologicznej nad diabetykami. Szczególnie ważna jest rola lekarzy dentystów we wczesnym wykrywaniu u pacjentów cukrzycy. CED chce 12 września 2014 r. mówić o prawidłowym postępowaniu w przypadku leczenia stomatologicznego osób z cukrzycą.

Podczas plenarnej sesji członków CED wystosowano rezolucję dotyczącą formuły szkoleń zawodowych lekarzy dentystów. Przekazywane treści w trakcie takich szkoleń nie powinny być uzupełnieniem teoretycznej wiedzy, którą dentyści posiedli w trakcie studiów. Chodzi o przełożenie teorii na praktykę dotyczącą procesów optymalnego leczenia pacjentów. Takie podejście do szkoleń lekarzy dentystów CED rekomenduje swoim członkom i apeluje o wprowadzanie stosownych zmian w systemach nauczania w poszczególnych krajach członkowskich.

CED proponuje także swoim członkom, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na wzrastającą lekooporność w związku z powszechnym stosowaniem antybiotyków. Lekarz dentysta powinien w odpowiedzialny sposób stosować antybiotykoterapię. Należy zatem o tym problemie głośno mówić na forum publicznym także w kontekście chorób jamy ustanej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Wolfgang Doneus   profilaktyka stomatologiczna   cukrzyca   CED  

POLECAMY W SERWISACH