PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Brytyjscy dentyści będą pytać o seks oralny?

27-09-2012, 09:14
Brytyjscy dentyści będą pytać o seks oralny? (źródło: sxc.hu)
Brytyjscy dentyści będą pytać o seks oralny? (źródło: sxc.hu)
Cancer Research UK chce większego zaangażowania stomatologów w walkę z rakiem jamy ustnej. Mieliby między innymi pytać swoich pacjentów o liczbę partnerów seksualnych oraz o to, czy uprawiają seks oralny.

- Chcielibyśmy, aby dentyści byli zdecydowanie bardziej czujni w kontekście ryzyka zachorowań na nowotwór jamy ustnej mówi Hazel Nunc z Cancer Research UK. Zachęca, aby stomatolodzy pytali nie tylko o palenie papierosów i picie alkoholu, ale również o sprawy intymne - liczbę partnerów seksualnych oraz seks oralny, który zwiększa zarażenie wirusem HPV.

Według specjalistów z Cancer Research, taki wywiad mógłby wychwycić osoby potencjalnie najbardziej zagrożone rakiem jamy ustnej. Dzięki temu można by poinformować pacjenta o ryzyku lub skierować go do odpowiedniej poradni. Eksperci twierdzą, że taka praktyka mogłaby znacznie zmniejszyć liczbę chorych.

Rak jamy ustnej to jeden z najszybciej rozwijających się nowotworów. Z każdym rokiem atakuje on coraz więcej osób. Brytyjscy specjaliści przewidują, że do 2030 roku tylko na Wyspach liczba chorych wzrośnie do 9,2 tys. przypadków rocznie. W 2009 roku było to 6,2 tys.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   nowotwór jamy ustnej   seks oralny   Nauka  

POLECAMY W SERWISACH