• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Biomimetyka - rewolucja w leczeniu próchnicy

en
11-01-2017, 08:38
Biomimetyka - rewolucja w leczeniu próchnicy Nowe materiały do wypełnień zmienią leczenie choroby próchnicowej (fot. pixabay)
Nowoczesne metody leczenia  próchnicy, czyli takie które wykorzystają do wypełnień materiały biokompatybilne, odbudowujące tkanki zęba na drodze naturalnych procesów mineralizacji, lada moment staną się powszechne w gabinetach stomatologicznych.

Zamiast  amalgamatu czy kompozytu dentysta dysponuje już materiałem biokompatybilnym. Czyli takim, który odbudowuje utracone wskutek próchnicy tkanki zęba na drodze naturalnych procesów mineralizacji. Mowa o glasjonomerach, szczególnie po zastosowaniu utwardzania termicznego, które poprawia ich właściwości mechaniczne i zmniejsza kruchość. 

Naukowcy nieustannie poszukują jeszcze lepszych niż glasjomery rozwiązań. Pisaliśmy już o opracowywanym na Harvard University bioaktywnym materiale, który ma pobudzać komórki macierzyste zęba do stymulowania wzrostu miazgi i zębiny. Jeszcze inna nowatorska propozycja, o której infoDENT24.pl informował, to szkło bioaktywne. Użyte do wypełnień nie tylko remineralizuje partię zęba zmienioną przez próchnicę, ale też tworzy środowisko alkaliczne, w którym bakterie inicjujące próchnicę się nie rozwijają. Co więcej, dane z badań prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych wskazują, że wypełnienia ze szkła bioaktywnego są trwalsze, a także - co nie mniej ważne -  spowalniają  rozwój próchnicy wtórnej, ponieważ bakteryjna penetracja nowego materiału jest znacznie słabsza niż nieaktywnych wypełnień. 

W Gdańsku, w  Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego odbędzie się wykład - Preparacja czy leczenie – podejście biomimetyczne w leczeniu choroby próchnicowej zębów, który wygłosi  dr. Raimond N.B. van Duinen z Academic Centre for Dentistry Amsterdam. Dr Duinen szczegółowo omówi zagadnienia związane z nowym podejściem do leczenia próchnicy. Wykład odbędzie się w auli C Collegium Biomedicum 12 stycznia 2017 r. w godz. 13-15. 

Więcej: gumed.edu.pl

Czytaj także: Wypełnienia bioaktywne coraz bliżej
Bioaktywne wypełnienia same wyleczą ząb

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
GUMed   materiały stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH