PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Białystok: szkolenia studentów w technologii CAD-CAM, także we Włoszech

en
01-06-2017, 08:00
Białystok: szkolenia studentów w technologii CAD-CAM, także we Włoszech Studenci UMB nauczą się pracy w technologii CAD-CAM (fot. Archiwum)
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, jako jedyna w Polsce uczelnia, uczy studentów w szerokim zakresie pracy na sprzęcie CAD/CAM. Szkolenia odbędą się w Polsce i we Włoszech.

Projekt, który właśnie zaczyna się w Białymstoku, ma na celu podniesienie kompetencji cyfrowych/informatycznych studentów kierunku Techniki Dentystyczne i wydziału Lekarsko-Dentystycznego. Studenci nauczą się stosowania technologii CAD/CAM w protetyce stomatologicznej.

W Zakładzie Technik Dentystycznych stoi już sprzęt o wartości 280 tys. zł - skaner, komputer z oprogramowaniem oraz frezarka. Nauka będzie się odbywała także we Włoszech. W drodze konkursu ofert została wyłoniona firma – światowy lider produkcji urządzeń stomatologicznych CAD/CAM, która gwarantowała szkolenie na wysokim poziomie, w nowoczesnym, wyposażonym w najnowszej generacji centrum szkoleniowym w Tyrolu, na północy Włoch.

Studenci za pomocą optycznego skanera zeskanują szczęki pacjenta, stworzą model wirtualny, zaprojektują cyfrowo pracę protetyczną, a następnie wykonają ją na frezarce. Jednym z materiałów, z którego wykonane są zaprojektowane w CAD prace, to tlenek cyrkonu.

Jak informuje dr hab. Teresa Sierpińska, prodziekan ds. Jakości Kształcenia, Programów Studiów i Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedyną uczelnią w Polsce, która uczy studentów tej nowatorskiej metody w tak szerokim zakresie. Wyjazd do południowego Tyrolu daje przyszłym technikom dentystycznym i stomatologom umiejętność obsługi profesjonalnego urządzenia najnowszej generacji, ale także rozwija relacje interpersonalne, bardzo ważne we współpracy zawodowej stomatologa i technika.

Atrakcją szkoleń we Włoszech jest nietypowa formuła. Obóz ma charakter „Military School”. Oparty jest na filozofii (idei) stworzonej przez partnerską firmę. Uczestnicy wstają wcześnie rano, biegają, a następnie sami przygotowują sobie śniadanie. Uczą się organizacji i dyscypliny pracy w zespole. Ważnym aspektem jest umiejętność podporządkowania się regułom, co w późniejszym życiu zawodowym z pewnością zaowocuje lepszą pracą w zespole.

Projekt ma na celu uzupełnienie programu kształcenia o umiejętności, których nie obejmuje aktualny tok studiów.  Dzięki udziałowi w szkoleniach studenci będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy.

Koszt projektu przekracza 830 tys. zł. Zostanie sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i z wkładu własnego UMB. Zakończenie projektu przewidziane jest w lipcu 2019 r.

Więcej: umb.edu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
UM w Białymstoku   CAD/CAM  

POLECAMY W SERWISACH