PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Będzie jeszcze więcej stomatologów? MZ chce zwiększyć limity przyjęć na studia

ŁS
27-05-2014, 13:56
Będzie jeszcze więcej stomatologów? MZ chce zwiększyć limity przyjęć na studia Będzie jeszcze więcej stomatologów? MZ chce zwiększyć limity przyjęć na studia (źródło: Fotolia/PTWP)
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministerstwa zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2014/2015. W stosunku do roku 2013/2014 na kierunku lekarsko-dentystycznym limit uległ zwiększeniu o 8 miejsc. Jeżeli projekt nie zostanie zmieniony, naukę stomatologii na jesieni tego roku, w ramach studiów stacjonarnych, rozpoczną 773 osoby.

O pięć miejsc resort zdrowia proponuje zwiększyć rekrutację na jednolite studia magisterskie stacjonarne prowadzone w języku polskim. Trzy miejsca więcej niż w roku akademickim 2013/2014 resort chce zagwarantować zainteresowanym studiami magisterskimi stacjonarnymi i niestacjonarnymi prowadzonymi w innym języku niż polski.

Obecna wersja projektu zakłada 1235 miejsc na studia stomatologiczne (wszystkie formy).

MZ informuje, że limity zostały sporządzone na podstawie propozycji uczelni, przy uwzględnieniu możliwości dydaktycznych oraz zapotrzebowania.

To na razie projekt rozporządzenia. MZ poprosiło o jego konsultację wielu ekspertów, w tym samorząd lekarski (opiniować projekt będzie zapewne Komisja Stomatologiczna NRL) oraz Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii.

Przypomnijmy, iż w czerwcu 2013 roku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko, w którym stwierdzono, że zwiększenie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny powinno wynikać z możliwości dydaktycznych uczelni, tj. aby liczba studentów odpowiadała możliwościom zapewnienia kształcenia odpowiedniej jakości i uzyskania, przewidzianych w programie, efektów kształcenia. Zdaniem członków NRL, liczba unitów stomatologicznych, którymi poszczególne uczelnie dysponują jest zbyt niska w stosunku do ogólnej liczby osób szkolących się na tych uczelniach.

Warto również zwrócić uwagę na tezy raportu NIK dotyczącego dostępności i finansowania opieki stomatologicznej ze środków publicznych. Stwierdzono w nim, iż w poprzednich latach limity przyjęć na studia, na kierunek lekarsko-dentystyczny ustalano bez analizy zapotrzebowania na absolwentów tego kierunku. NIK skrytykował resort zdrowia za brak określenia optymalnych wskaźników dotyczących liczby czynnych zawodowo lekarzy dentystów, dla określonych populacji mieszkańców.

Zwiększenie limitu przyjęć - choć niewielkie - zapewne przywróci dyskusję o ograniczeniu dostępu do zawodu. Według danych NRL, w końcu marca 2014 r. prawem wykonywania zawodu legitymowało się 34 697 lekarzy dentystów. Wielu praktyków uważa, że to zbyt dużo.

Podczas redagowania uchwał, analizowanych przez delegatów tegorocznego Zjazdu Lekarzy, padła sugestia, aby na 10 lat zawiesić finansowanie ze środków publicznych studiów stomatologicznych w uniwersytetach medycznych.

Propozycja lek. dent. Marcina Tatrzańskiego (OIL Kraków), aby w jednej z uchwał XII Krajowego Zjazdu Lekarzy znalazł się zapis o ograniczeniu liczby studentów ubiegających się o dyplom lekarza dentysty przepadła w głosowaniu. - Absolutnie nie chodzi mi o to, aby uniemożliwiać studiowanie przyszłym lekarzom dentystom. Postuluję, żeby publiczne pieniądze, zarezerwowane na kształcenie, na pewien okres przeznaczyć na dofinansowanie systemu zdobywania specjalizacji, szczególnie w dziedzinach deficytowych. Wspomniana przeze mnie 10-letnia restrykcja oczywiście jest okresem umownym - przekonywał infoDENT24.pl. 

W opinii Macieja Hamankiewicza, szefa samorządu lekarskiego, tego typu działania nie powinny być podejmowane. - Branża stomatologiczna w dużej mierze funkcjonuje na zasadach rynkowych, dlatego to rynek z pewnością jest najlepszym regulatorem. Tam, gdzie podaż jest największa, a popyt niewystarczający - spadają ceny usług. Ta zależność jest wystarczającym regulatorem i nie trzeba w tym zakresie dodatkowych przepisów - mówił prezes NRL podczas KZL.

Limity przyjęć wg projektu z 26 maja.  

Kierunek - Lekarsko-dentystyczny - limity przyjęć

 
 

Nazwa uczelni

Studia stacjonarne

Studia niestacjonarne

studia prowadzone w języku innym niż język polski

 

jednolite magisterskie

jednolite magisterskie cudzoziemcy*

jednolite magisterskie

 

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

70

0

14

0

 

Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

50

2

15

0

 

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

110

3

42

20

 

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Collegium Medicum)

50

2

15

20

 

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

70

4

20

60

 

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

108

2

36

24

 

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

72

2

15

60

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

90

2

25

30

 

Warszawski Uniwersytet Medyczny w Warszawie

72

4

30

15

 

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

55

5

30

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH