PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Beata Marczak: Kongres FDI to okazja do integracji środowiska techników

ms
04-09-2016, 10:13
Beata Marczak: Kongres FDI to okazja do integracji środowiska techników Beata Marczak prezes Izby Gospodarczej Techników Dentystycznych
- Chcielibyśmy, aby Kongres przyczynił się do wzrostu zainteresowania naszą organizacją – mówi Beata Marczak prezes Izby Gospodarczej Techników Dentystycznych.

infoDENT24.pl: Z jakimi nadziejami Izba Gospodarcza Techników Dentystycznych patrzy na zbliżający się Kongres FDI? Wydarzenie to jeszcze kilkanaście miesięcy temu było dość anonimowe dla polskich stomatologów, a więc zapewne dla techników także brzmiało do niedawna dość tajemniczo.
Beata Marczak prezes Izby Gospodarczej Techników Dentystycznych: Naszym zdaniem to wyjątkowe wydrzenie. Cieszy fakt, że także dla naszej grupy zawodowej udało się zorganizować sesję wykładową, a ranga wydarzenia może spowodować to, iż technicy jeszcze mocniej odczują potrzebę uczestniczenia w tak istotnych konferencjach. Mam nadzieję, że w Poznaniu przekonamy się o tym, iż nasz zawód jest doceniany poza granicami kraju.

infoDENT24.pl: Na stronie IGTD można przeczytać, że „Izba działa w interesie wszystkich techników dentystycznych w kraju”. Co to dokładnie oznacza? Co można uznać za największy sukces Izby?
Beata Marczak: Chcemy występować w interesie całego środowiska techników. Zakres działań IGTD w dużej mierze określa  statut stowarzyszenia Duży nacisk kładziemy na doradztwo w zakresie wszelkich zagadnień prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej technika dentystycznego. Nie są to łatwe zagadnienia, wciąż toczymy rozmowy z urzędami państwowymi, aby te zrozumiały nasze postulaty. To jeszcze nie czas, by mówić o sukcesie, pracujemy nad tym, aby nasze starania o załatwienie spraw dla nas istotnych, przyniosły oczekiwany rezultat.

infoDENT24.pl: Które zatem aspekty prowadzenia działalności technika dentystycznego w Polsce wymagają pilnych zmian lub uproszczeń?
Beata Marczak: Takich zagadnień jest bardzo wiele. Jednym z istotniejszych jest praca nad nowelizacją ustawy o zawodzie technika, pamiętajmy, że funkcjonujemy w oparciu o przepisy ustawy z 1946 roku! Wiele się od tego czasu zmieniło w specyfice wykonywania zawodu. Zmieniły się m.in. wymogi dotyczące prowadzenia pracowni protetycznych. I tu również jest wiele do zrobienia.

infoDENT24.pl: Jakie są plany IGTD, te krótko- i te długoterminowe?
Beata Marczak: Przede wszystkim chcemy zakończyć prace nad niezwykle ważną kwestią, jaką jest rejestracja wyrobów medycznych. Wspólnie prowadzone prace z URPLWMiPB są bardzo zaawansowane i wygląda na to, że do końca września powinny zakończyć się porozumieniem.

Trwają również wspólne prace z Departamentem Szkolnictwa Wyższego przy Ministerstwie Zdrowia w sprawie powołania zespołu mającego zająć się przygotwaniem nowelizacji ustawy o zawodzie technika dentystycznego.

Prowadzimy rozmowy z firmami sprzedażowymi, aby stworzyć ciekawą ofertę dla naszych członków, być może zintegrowaną z cyklem szkoleń, czy prezentacji.

Chcemy też zaproponować kursy okołozawodowe z takich zagadnień jak ogólnie pojęte umiejetności pomocne w prowadzeniu pracowni protetycznej.

SŁOWA KLUCZOWE
technik dentystyczny   FDI_2016   Beata Marczak  

POLECAMY W SERWISACH