PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Asystentki stomatologiczne będą nadal kształcone

ms
20-04-2016, 08:08
Asystentki stomatologiczne będą nadal kształcone Asystentka stomatologiczna reaktywacja (foto: freeimages)
Wiele zamieszania o.., no właśnie nie o nic, a o kształcenie z publicznych pieniędzy asystentek stomatologicznych. Najpierw zadekretowano zakończenie takiego nauczania, a po roku od tej decyzji, w trybie pilnym, rozpoczęto działania zmierzające do przywrócenia stanu pierwotnego.

Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.znajduje się projekt zmiany rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8  sierpnia 2014 r., które z kolei zmieniało rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 1140).

W ramach proponowanej regulacji przewiduje się uchylenie §  2  ust. 2 wspomnianego rozporządzenia. Chodzi o niewygaszanie od roku szkolnego 2016/2017 kształcenia w zawodach asystentka stomatologiczna (i opiekunka dziecięca). Wszystko po to, aby umożliwić dalszy nabór do szkół policealnych prowadzących kształcenie w tych zawodach. To co jeszcze rok temu było bez znaczenia, teraz nabrało wagi, a mianowicie fakt, że zawód asystentki stomatologicznej jest zawodem deficytowym (więcej przybywa ofert pracy niż bezrobotnych).

Autorzy zmian zapowiadają skrócenie terminu konsultacji i opiniowania, a to z powodu konieczności przeprowadzenia rekrutacji do szkół policealnych kształcących  w zawodach asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca (na rok szkolny 2016/2017).

Proponowany termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia uwzględnia postulaty szkół policealnych obecnie kształcących w zawodach asystentka stomatologiczna  oraz innych szkół policealnych, potencjalnie zainteresowanych uruchomieniem kształcenia  w tym zawodzie. Szybkie opublikowanie rozporządzenia stwarza możliwości podjęcia kształcenia osobom dorosłym, posiadającym wykształcenie średnie, w celu zdobycia kwalifikacji w zawodach poszukiwanych na rynku pracy.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia. 

Informacja o terminie przedstawienia raportu z przeprowadzonych konsultacji publicznych powinna być gotowa 22 kwietnia 2016 r.

Czytaj także:
„Nie” NRL dla likwidacji kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna
Asystentka stomatologiczna – reaktywacja?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH