• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Asystentka stomatologiczna – reaktywacja?

ms
07-04-2016, 08:00
Asystentka stomatologiczna – reaktywacja? Asystentka stomatologiczna nie zniknie z mapy kształcenia zawodowego? (foto: pixabay)
Czy faktycznie od stanowiska samorządu lekarzy i lekarzy dentystów zależeć będzie reaktywacja kształcenia w oparciu o środki publiczne w zawodzie asystentka stomatologiczna?

Do takiego wniosku można dojść czytając pismo skierowane do szefa NRL, a sygnowane przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ.

Pismo to na stronie Autonomia Stomatologów upublicznił wiceprezes WIL Andrzej Cisło.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że od roku szkolnego 2016/2017 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie będzie prowadzona rekrutacja kandydatów do klas pierwszych (na semestr pierwszy), w których realizuje się kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna.

O tym wiedzą wszyscy, nie wszyscy jednak wiedzą, że Ministerstwo Zdrowia otrzymało pismo od ministra edukacji narodowej, w którym szef tego resortu informuje, iż jeżeli minister zdrowia uzna za zasadne utrzymanie kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna, to przepisy likwidujące tę formę szkolenia zawodowego zostaną uchylone.

W tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do NRL o wyrażenie stanowiska w sprawie zasadności utrzymania kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna. Stanowisko takie z lipca 2015 r. publikujemy w materiale. „Nie” NRL dla likwidacji kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna

Wygląda na to, że piłka jest po stronie samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Czasu nie zostało wiele, gdyż w piśmie MZ czytamy, iż z uwagi na konieczność pilnego udzielenia odpowiedzi na pytanie Ministerstwa Edukacji Narodowej, stanowisko NRL oczekiwane jest do 8 kwietnia 2016 r.

Andrzej Cisło zastanawia się przy tej okazji czy dotychczasowy system kształcenia asystentek stomatologicznych był optymalny z punktu widzenia potrzeb lekarzy dentystów i czy przy okazji zaistniałych perturbacji nie należałoby się nad nim zawczasu pochylić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH