• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Apel o zwiększenie liczby studentów stomatologii!

ms
17-01-2017, 08:10
Apel o zwiększenie liczby studentów stomatologii! Apel o więcej studentów medycyny (foto: pixabay)
Posłanka Marzena Machałek wie, że ograniczony dostęp do świadczeń medycznych wynika ze stosunkowo niewielkiej liczby studentów na uniwersytetach medycznych, co bezpośrednio przekłada się na liczbę absolwentów. Czy ma rację?

Istnieje pilna konieczność, aby samorząd lekarzy i lekarzy dentystów dotarł z informacją do parlamentarzystów o skali zapotrzebowania na usługi kolejnych stomatologów opuszczających mury uczelni medycznych.

Posłanka Marzena Machałek walczy właśnie o zwiększenie limitów przyjęć nie tylko dla przyszłych studentów wydziałów lekarskich uniwersytetów medycznych, ale także osób starających się o przyjęcie na kierunek stomatologiczny. 

- Niedostateczna liczba lekarzy na rynku, w powiązaniu z ograniczonym dostępem do specjalizacji, powoduje nie tylko utrudniony dostęp do usług medycznych świadczonych przez podmioty publiczne, ale również wzrost cen tego typu usług na rynku prywatnym – diagnozuje posłanka.

W ocenie parlamentarzystki, niedobór lekarzy i lekarzy dentystów prowadzi do patologicznych sytuacji zatrudniania medyków określonych specjalności w wielu placówkach jednocześnie, w wymiarze przekraczającym racjonalne normy czasu pracy, przy wykorzystaniu formy umów cywilnoprawnych.

- Problem ten ma wymiar ogólnopolski i w mojej ocenie wymaga podjęcia określonych działań na etapie edukacji uniwersyteckiej – konstatuje Marzena Machałek i zadaje ministrowi zdrowia pytanie: jakie jest jego stanowisko w sprawie zwiększenia liczby miejsc kształcenia lekarzy i lekarzy stomatologów na uniwersytetach medycznych?

Czytaj także: Za dużo słabo kształconych studentów stomatologii

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH