• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Andrzej Cisło: więcej studentów, to większe problemy dla startujących w zawodzie

ms
09-06-2015, 08:01
Andrzej Cisło: więcej studentów, to większe problemy dla startujących w zawodzie Andrzej Cisło o wysokich limitach przyjęć na stomatologię (foto: freedigitalphotos)
Lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL w taki oto sposób komentuje kolejny wzrost limitów przyjęć na kierunku lekarsko - dentystycznym: Zapotrzebowania na absolwentów nie mierzmy wskaźnikami frekwencji próchnicy!

Moją uwagę rok temu NRL włączyła do swego negatywnego stanowiska wobec zeszłorocznego rozporządzenia w sprawie limitów. MZ nawet nie odniosło się do tego, a żeby zapewnić sobie komfort odwołało konferencję uzgodnieniową w tej sprawie.

Pytałem wówczas czy nie należałoby uświadomić MZ potrzeby zawarcia pewnego paktu: im więcej chce kształcić młodych stomatologów, tym większe musi dać udogodnienia w otwieraniu praktyk. A w naszych warunkach - tym prostsze procedury administracyjne (testy, pozwolenia, kontrole, statystyka) i jakaś realna szansa kształcenia podyplomowego...

...system specjalizacyjny w tej postaci ma szansę objąć zaledwie 12 - 15 proc. stanu naszej grupy zawodowej. I skoro musimy się kształcić za własne pieniądze , to może warto cały wyrosły system kursów i warsztatów prywatnych zorganizować w jakąś całość dbając, aby każdy stomatolog, obok obowiązku doskonalenia miał również prawo do uzyskania powszechnie uznawanego poświadczenia nabytej wiedzy i umiejętności.

Zwyżka stomatologów na rynku, pochodząca z podwyższonego limitu przyjęć, w zdecydowany sposób przekracza już ewentualny co najwyżej uzysk z podjętych przez NRL starań o większą dostępność do specjalizacji.

To (ograniczenie liczby studentów - przyp. red.) nie ma nic wspólnego z chęcią kwitnięcia we własnej praktyce w komforcie nieliczenia się z konkurencją. Pewna doza rywalizacji, konkurencji (w tej dozwolonej formie) jest niezbędna do rozwoju. Sprawy zaczynają jednak przybierać niepokojące rozmiary, a na horyzoncie brak nawet próby zarysowania samego sposobu rozpoczęcia z władzą dialogu w tej sprawie.
Całość na: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH