• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Andrzej Cisło o propozycjach PTS w sprawie specjalizacji

ms
29-12-2015, 08:07
Andrzej Cisło o propozycjach PTS w sprawie specjalizacji O propozycjach PTS w sprawie specjalizacji (foto: pixabay)
- Specjalizacje będą trudne do zdobycia, dlatego na bazie propozycji PTS oraz innych pomysłów, należy zaprojektować jakąś ścieżkę spójnego programowo szkolenia, zakończonego państwowym egzaminem i finansowanego również przez państwo. Taka forma kształcenia z czasem byłaby minimalnym standardem ogólnie praktykującego lekarza dentysty – uważa Andrzej Cisło, wiceprezes WIL, przewodniczący KS WIL.

Jak już infoDENT24.pl informował, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jest za wprowadzeniem dwuletniej specjalizacji z zakresu stomatologii ogólnej, której rozpoczęcie byłoby możliwe natychmiast po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty. Specjalizacja z zakresu stomatologii ogólnej byłaby specjalizacją "powszechną". Praktycznie każdy lekarz dentysta mógłby taką specjalizację otworzyć. Propozycje PTS, o których informowaliśmy tutaj, ocenił na Autonomii Stomatologów Andrzej Cisło. Pisze on m.in.:

Specjalizacja ze stomatologii ogólnej przypomina dawniejszą "jedynkę". Oczywiście uproszczoną, bo na przykład zdecydowanie maleją wymagania odnośnie kierownika takiej specjalizacji. Propozycja ciekawa.

Na forum Komisji Stomatologicznej WIL oraz podczas prezentacji, jakie czasem przychodzi mi przedstawiać podczas konferencji, lansuję pomysł wprowadzenia w stomatologii szkolenia z zakresu węższych dziedzin medycyny (na podstawie art 17 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Szkolenie, które kończyłoby się certyfikatem po egzaminie państwowym. Szkolenie adresowane byłoby również do wszystkich (i również - jak specjalizacje - dawałoby szansę wykorzystania należnych stomatologom środków finansowych z puli Ministerstwa Zdrowia).

Szkolenie byłoby naukowym fundamentem ogólnej praktyki dentystycznej, a jeśli tak - to można by zaprojektować takie dwie podstawowe dziedziny, na których każda praktyka się opiera: chirurgię i endodoncję.

Przypominam o projekcie ustawy, sporządzonym jeszcze przez PO, który miał m.in. likwidować możliwość szkolenia w zakresach węższych dziedzin. Z wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (4 grudnia) wiemy jednak, że jest on zwolennikiem pozostawienia tej ścieżki.

Najważniejsze , że coś się dzieje w temacie. Od dawna uważam, że w tym kształcie prawnym rozporządzenia w sprawie specjalizacji, nic nowego i nic dobrego nas nie czeka.

Specjalizacje będą trudne do zdobycia i dlatego należy zaprojektować jakąś ścieżkę spójnego programowo szkolenia, zakończonego państwowym egzaminem i finansowanego również przez państwo. Taka forma kształcenia z czasem byłaby minimalnym standardem ogólnie praktykującego lekarza dentysty.

Z tego też względu na bazie propozycji PTS, oraz innych pomysłów, należy rozpocząć dyskusję nie o pełnych specjalizacjach, a właśnie o pomyśle dla tej znakomitej większości dentystów, która z pewnością (z różnych względów) odbywać jej nie będzie. Od tego warto zacząć.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   specjalizacje   Andrzej Cisło   Bartłomiej W. Loster  

POLECAMY W SERWISACH