• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ACFF: zalecane formy uczenia dzieci higieny jamy ustnej

en
15-06-2016, 12:30
ACFF: zalecane formy uczenia dzieci higieny jamy ustnej Jak najlepiej uczyć dzieci dbania o zęby (fot. pixabay)
Praca nad zdrowiem jamy ustnej Polaków powinna zaczynać się już w przedszkolu i szkole podstawowej. Jak to robić najlepiej - instruuje Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF).

Grupa robocza ds. edukacji prozdrowotnej pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Marii Bielnik-Błaszczak stworzyła program aktywizujących metod nauczania oraz grupowych form pracy w nauczaniu zintegrowanym.

Najlepiej, by dziecko uczyło się wielostronnie: przyswajało wiedzę na temat zdrowia jamy ustnej, odkrywało rozwiązując problemy, przeżywało, działało sprawdzając wiadomości w praktyce. A to wymaga zupełnie nowego podejścia do problemu próchnicy i od rodziców, i od nauczycieli.

Z edukacją prozdrowotną, także w aspekcie higieny jamy ustnej, człowiek powinien zetknąć się od najmłodszych lat. W okresie przedszkolnym, w czasie konstruowania własnego „ja”, szczególnie istotne jest ukształtowanie u dziecka właściwych nawyków higienicznych, jak również zbudowanie u niego prozdrowotnej postawy. Współczesna edukacja przedszkolna kładzie nacisk na nowy styl pracy z dziećmi.

Zdrowie jamy ustnej jest niedocenianym warunkiem zdrowia ogólnego człowieka oraz elementem jakości jego życia. Zdrowe zęby dodają wdzięku i uroku, sprzyjają dobremu samopoczuciu, pozwalają uniknąć bólu i zbędnych kosztów ich leczenia.

Prof. dr hab. n. med. Marii Bielnik-Błaszczak jest profesorem zwyczajnym kierownikiem Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie .W latach 2002-2008 była prodziekanem Oddziału Stomatologicznego I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego Lublinie .Jest Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie stomatologii dziecięcej dla województwa lubelskiego.

Dorobek naukowy to ponad 250 publikacji ,jest współautorem 3 podręczników i słownika stomatologicznego angielsko – polskiego . Posiada specjalizację z zakresu stomatologii dziecięcej , ortodoncji, protetyki stomatologicznej, stomatologii ogólnej i ze zdrowia publicznego.

Czytaj więcej: acff.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH