PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ABC nowych specjalizacji – OIL w Gdańsku podpowiada

OIL Gdańsk/jsz
29-07-2014, 08:47
ABC nowych specjalizacji – OIL w Gdańsku podpowiada Elżbieta Mówińska: obecne roczniki, które starają się o te specjalizacje będą rzucone na głęboką wodę (fot. Fotolia/PTWP)
- Obecne roczniki, które starają się o te specjalizacje będą rzucone na głęboką wodę. Nie wiadomo do końca, czego można się spodziewać – przekonywała w trakcie spotkania Komisji Młodego Lekarza OIL w Gdańsku Elżbieta Mówińska, kierownik Oddziału Szkolenia Pracowników Medycznych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak informuje OIL w Gdańsku, w spotkaniu wzięli udział lekarze stażyści oraz studenci ostatnich lat. Pytań dotyczących specjalizacji czy rezydentur było wiele, na wszystkie starła się odpowiedzieć Elżbieta Mówińska, kierownik Oddziału Szkolenia Pracowników Medycznych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Ekspertka potwierdziłą, że specjalizacje modułowe będzie można rozpocząć we wrześniu br, pod warunkiem, że będą już akredytacje dla jednostek prowadzących specjalizacje.

- Obecne roczniki, które starają się o te specjalizacje będą rzucone na głęboką wodę. Nie wiadomo do końca czego można się spodziewać. Pojawia się kolejny problem, np. gdy lekarz wybierze specjalizację modułową, która jak wiadomo składa się z modułu podstawowego i szczegółowego, i ten lekarz zostanie przydzielony do danej jednostki szkoleniowej, która prowadzi odpowiednią specjalizację, na początku będzie musiał zostać oddelegowany na około 3 lata na inny oddział. To może okazać się dużym problemem. Powinny być podpisane porozumienia między danymi oddziałami, ale jeszcze nikt nie wie dokładnie, jak to będzie wyglądać w praktyce. Tym bardziej, jeśli po module podstawowym lekarz stwierdzi, że chce odbywać inną specjalizację szczegółową - wyjaśniała Elżbieta Mówińska.

Kierownik Oddziału Szkolenia Pracowników Medycznych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała także, że istnieje możliwość, że dany oddział będzie miał akredytacje na dwie specjalizacje.

Zapewniła także, że w dalszym ciągu funkcjonować będzie kształcenie podyplomowe w formie rezydentur. - Na specjalizacje w trybie rezydenckim nie może składać lekarz będący już specjalistą w jakiejkolwiek dziedzinie, nawet jeśli ma specjalizację tylko pierwszego stopnia.

Natomiast lekarze, którzy nie mają jeszcze specjalizacji, ale są w trakcie jej wykonywania, np. mają już zaliczony moduł podstawowy, mogą ubiegać się o inną rezydenturę - przypomniała.

Młodzi lekarzy byli ciekawi, czy Urząd Wojewódzki ma możliwość lub narzędzia wywierania wpływu na Zakłady Opieki Zdrowotnej, szpitale nieprzestrzegające prawa w zakresie kształcenia młodych lekarzy?

Ewa Mówińska wyjaśniała, że to wojewoda odpowiada za politykę zdrowotną w zakresie kształcenia młodych lekarzy, natomiast organem założycielskim dla szpitali jest Marszałek Województwa. - I trzeba powiedzieć, że Urząd Marszałkowski jest bardzo pomocny, np. w sprawie zwiększania miejsc szkoleniowych i to on ewentualnie może wywierać wpływ na dane jednostki, jednak nie na wszystkie, to zależy od organów założycielskich szpitala. Część szpitali podlega pod starostwa, część pod powiaty czy pod prezydentów miast, a część jest szpitalami prywatnymi. W każdym razie najważniejsza jest współpraca Urzędu Wojewódzkiego z Urzędem Marszałkowskim. Tak więc, jeśli są jakieś problemy w tej kwestii, to przede wszystkim trzeba zwracać się do Marszałka - zachęcała.

W trakcie spotkania dyskutowano także m.in. o : przedłużaniu rezydentur, przyznawaniu miejsc rezydenckich, dysproporcjami między województwami w liczbie miejsc szkoleniowych. Szczegółowe pytania i odpowiedzi znajdują się na stronie OIL w Gdańsku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH